Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gang Sześciu finalizuje prace?

Strategia i polityka, 27 listopada 2012

Grupa amerykańskich kongresmanów, określanych w amerykańskich mediach jako Gang Sześciu, finalizuje prace nad projektem redukcji federalnych wydatków budżetowych, co powinno uchronić Pentagon od głębokich, automatycznych cięć.

Senator Saxby Chambliss, jeden z sześciu członków grupy opracowujących kompromis między Republikanami a Demokratami odnośnie cięć budżetowych, jest członkiem pięciu komisji senackich, w tym dwóch powiązanych z obronnością: ds. sił zbrojnych oraz wywiadu. W tej drugiej jest wiceprzewodniczącym. W przeszłości wielokrotnie okazywał swoje zainteresowanie wojskiem, odwiedzając m.in. kilkukrotnie Irak / Zdjęcie: Senat USA

W grupie, która prowadzi od 2011 trudne negocjacje, znajduje się po 3 kongresmanów obu głównych amerykańskich partii politycznych. Republikanów reprezentują Saxby Chambliss, Mike Crapo i Tom Coburn, zaś Demokratów Mark Warner, Dick Durbin oraz Kent Conrad. Ich działania powielają wzór wypracowany w 2009 odnośnie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Także sprzed 3 lat na nową komisję przeszła potoczna nazwa, Gang Sześciu.

Prace komisji utrzymywane są w ścisłej tajemnicy. Pewnym jest jedynie, że rozmowy o podziale kwoty 1,2 bln USD, o która należy zmniejszyć federalne wydatki w ciągu najbliższych 10 lat, są wyjątkowo trudne. Podstawowym problemem jest forsowanie przez Demokratów programów socjalnych, co stoi w sprzeczności z tradycyjnym wspieraniem przemysłu, w tym zbrojeniowego przez Republikanów.

Brak kompromisu doprowadzi do wprowadzenia – z dniem 2 stycznia 2013 – automatycznego ograniczenia wydatków wszystkich resortów, w zależności od ich udziału w preliminarzu budżetowym. Dla Pentagonu oznaczałoby to stratę ok. 500 mld USD, w tym 57,4 mld w przyszłym roku, co z kolei musiałoby wpłynąć na zdolności wojskowe USA (Jeszcze o możliwych cięciach Pentagonu, 2012-09-15).

Według nieoficjalnych informacji, Gang Sześciu finalizuje jednak swoje prace i jeszcze w listopadzie przedstawi administracji prezydenckiej wstępny raport. Oczekuje się, że będzie on zawierał propozycje odsunięcia w czasie automatycznych cięć – przynajmniej o kilka miesięcy – oraz plany redukcji deficytu budżetowego, także w oparciu o reformę systemu podatkowego. Pytany o szczegóły senator Chambliss powiedział jedynie, że jakiekolwiek szczegóły o pracy zespołu zostaną ujawnione w porozumieniu i z inicjatywy Białego Domu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.