Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugi patrolowiec dla Brazylii

Marynarka wojenna, 04 grudnia 2012

Brazylijska marynarka wojenna otrzymała drugi z łącznie 3 okrętów patrolowych typu Amazonas (ex- Port of Spain), BNS Apa.

Oceaniczne okręty patrolowe typu Amazonas są uzbrojone w bezzałogową wieżę MSI DS30M Mk 2 z armatą Mk 44 Bushmaster kalibru 30 mm, dwie MSI DS25 z armatami M242 Bushmaster kalibru 25 mm oraz dwa 12,7-mm wkmy M2HB QCB

Okręt został przekazany Brazylijczykom 30 listopada. Uroczystość odbyła się na terenie bazy morskiej Royal Navy w Portsmouth na południu Wielkiej Brytanii.

BNS Apa (P121) jest drugim z 3 okrętów patrolowych typu Amazonas zakupionych przez Brazylię na początku br. (Patrolowce dla Brazylii, 2012-01-03). Pierwotnie okręty, jako Port of Spain, miały trafić do Trynidadu i Tobago, jednak państwo to zrezygnowało z nabycia produkowanych przez BAE Systems jednostek. Przed kilkoma tygodniami prokurator generalny Trinidadu i Tobago poinformował, że rząd wygrał spór z brytyjskim oddziałem koncernu. Został on zobowiązany do zapłaty 212 mln USD za nie wywiązanie się z umowy (Odszkodowanie dla Trynidadu i Tobago, 2012-11-19).

BNS P121 Apa w czasie ceremonii przekazania brazylijskiej marynarce wojennej / Zdjęcia: BAE Systems

Przekazana przed kilkoma dniami jednostka dołączy do BNS Amazonas (P120), która w październiku br., dotarła do portu w Rio de Janeiro (Amazonas w Brazylii, 2012-10-10). Zanim w jej ślady pójdzie Apa, co planowane jest na luty 2013, okręt poddany zostanie serii testów zdawczo-odbiorczych. Okres ten zostanie również wykorzystany na szkolenie załogi.

Po wprowadzeniu do służby, okręty typu Amazonas będą wykorzystywane do patrolowania wód brazylijskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, głównie złóż ropy naftowej i łowisk.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.