Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

WMZ nadal państwowy

Przemysł zbrojeniowy, 15 stycznia 2013

Ze względu na brak zainteresowania inwestorów, Bułgaria odstąpiła od prywatyzacji zakładów zbrojeniowych Wazowski Maszinostroileni Zawod (WMZ) z Sopotu. Sytuacja spółek tej grupy stale się pogarsza.

WMZ oferuje kilkadziesiąt typów pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych (w tym przeciwpancernych i przeciwlotniczych) o kalibrach od 40 do 152 mm / Zdjęcie: WMZ

Na początku 2011 bułgarska agencja prywatyzacyjna zdecydowała się na sprzedaż wszystkich udziałów państwa w WMZ. Powodem tej decyzji było fiasko prób częściowej sprzedaży lub zawiązania spółki joint-venture z zagranicznymi inwestorami. W WMZ pracowały wtedy 4283 osoby. Część z nich realizowała jednak zamówienia cywilne. Działalność wojskowa koncentrowała się na produkcji amunicji i zapalników do postsowieckich systemów uzbrojenia, choć w ciągu ostatnich lat opracowano również własne odmiany kilku typów amunicji, w tym np. głowicę tandemową dla granatnika RPG-7W (Prywatyzacja WMZ, 2011-01-28).

Podjęta dwa lata temu próba sprzedaży WMZ nie zakończyła się jednak sukcesem. Kolejną próbę rozpoczęto w lipcu ub.r. Wczoraj agencja prywatyzacyjna poinformowała jednak o rezygnacji z przedsięwzięcia. Powodem był brak chętnych. Jedyny podmiot, który deklarował wole zakupu – rodzima spółka Emko – nie wpłaciła wymaganego wadium. Zresztą zapowiadała masowe zwolnienia, co było sprzeczne z założeniami prywatyzacyjnymi rządu.

Sytuacja WMZ jest obecnie bardzo zła. Mimo, że zatrudnienie zmniejszono już do nieco ponad 3,3 tys. osób, pracownicy kilkukrotnie organizowali protesty, ze względu na opóźnienia w wypłatach i zaleganie z przekazywaniem środków do funduszu ubezpieczeń społecznych. W takiej sytuacji, już w najbliższej przyszłości konieczne będzie podjęcie ostatniej już próby prywatyzacyjnej lub ogłoszenie upadłości.

Odnośnie tej pierwszej możliwości, ze względu na brak inwestora zewnętrznego, możliwe jest wybranie ścieżki prywatyzacji pracowniczej zrealizowanej z powodzeniem w przypadku większości zakładów branży zbrojeniowej (Prywatyzacja Arsenału, 2011-08-05). Przemysł specjalny Bułgarii nie może liczyć na duże zamówienia własnych, zaledwie 32-tysięcznych sił zbrojnych, szczególnie w okresie drastycznych redukcji wydatków budżetowych. Jego sytuację poprawia jednak stosunkowo wysoki eksport (380 mln USD bułgarskiego eksportu uzbrojenia, 2012-01-13, Bułgarskie MT-LB dla Iraku, 2012-06-04). Niestety, WMZ ze swoim profilem produkcji nie zdobywa – jak na razie – liczących się zamówień zagranicznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.