Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Guardian na rafie

Marynarka wojenna, 18 stycznia 2013

Amerykański trałowiec typu Avenger, USS Guardian (MCM 5) już drugi dzień pozostaje unieruchomiony, po tym jak utknął na rafie koralowej u wybrzeży Filipin.

USS Guardian (MCM 5), okręt o wyporności 1390 t, został przyjęty to służby 16 grudnia 1989. Działa w składzie 7 Floty i stacjonuje w bazie morskiej Sasebo w Japonii. W chwili zdarzenia jednostka znajdowała się w drodze powrotnej z jednego z filipińskich portów w Zatoce Subic / Zdjęcie: US Navy

Do zdarzenie doszło wczoraj o godzinie 02:25 czasu miejscowego, ok. 130 km na południowy-wschód od wyspy Palawan. W czasie przepływania przez zlokalizowany na wodach Morza Sulu park narodowy Tubbataha National Marine Park, USS Guardian utknął na rafie koralowej. W wyniku incydentu nie odnotowano większych uszkodzeń konstrukcji jednostki. Nie doszło też do wycieku przewożonego przez nią paliwa.

Podejmowane do tej pory próby wydostania się z rafy nie powiodły się. W związku z tym dowództwo 7 Floty US Navy, w skład której wchodzi USS Guardian, podjęło decyzję o ewakuacji wszystkich członków 79-osobowej załogi przy pomocy statku oceanograficznego USNS Bowditch (T-AGS-62) typu Pathfinder oraz jednostki pomocniczej MV C-Champion. Pierwsze informacje mówiły o ewakuacji jedynie 72 marynarzy i oficerów.

Obecnie rozważa się różne scenariusze rozwiązania problemu. Amerykanie mogą przy tym liczyć na pomoc władz Filipin. W pobliżu opuszczonego trałowca znajdują się już jednostki nawodne filipińskiej marynarki wojennej oraz samoloty patrolowe.

USS Guardian jest jednym z zaledwie 14 jednostek typu Avenger. To jedyne trałowce US Navy. Aż 8 z nich znajduje się obecnie w rejonie Zatoki Perskiej, ze względu na potencjalne zagrożenie masowym wykorzystaniem przez Iran min do zdezorganizowania żeglugi na tym akwenie (Trałowce dotarły, 2012-06-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.