Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Guardian na rafie

Marynarka wojenna, 18 stycznia 2013

Amerykański trałowiec typu Avenger, USS Guardian (MCM 5) już drugi dzień pozostaje unieruchomiony, po tym jak utknął na rafie koralowej u wybrzeży Filipin.

USS Guardian (MCM 5), okręt o wyporności 1390 t, został przyjęty to służby 16 grudnia 1989. Działa w składzie 7 Floty i stacjonuje w bazie morskiej Sasebo w Japonii. W chwili zdarzenia jednostka znajdowała się w drodze powrotnej z jednego z filipińskich portów w Zatoce Subic / Zdjęcie: US Navy

Do zdarzenie doszło wczoraj o godzinie 02:25 czasu miejscowego, ok. 130 km na południowy-wschód od wyspy Palawan. W czasie przepływania przez zlokalizowany na wodach Morza Sulu park narodowy Tubbataha National Marine Park, USS Guardian utknął na rafie koralowej. W wyniku incydentu nie odnotowano większych uszkodzeń konstrukcji jednostki. Nie doszło też do wycieku przewożonego przez nią paliwa.

Podejmowane do tej pory próby wydostania się z rafy nie powiodły się. W związku z tym dowództwo 7 Floty US Navy, w skład której wchodzi USS Guardian, podjęło decyzję o ewakuacji wszystkich członków 79-osobowej załogi przy pomocy statku oceanograficznego USNS Bowditch (T-AGS-62) typu Pathfinder oraz jednostki pomocniczej MV C-Champion. Pierwsze informacje mówiły o ewakuacji jedynie 72 marynarzy i oficerów.

Obecnie rozważa się różne scenariusze rozwiązania problemu. Amerykanie mogą przy tym liczyć na pomoc władz Filipin. W pobliżu opuszczonego trałowca znajdują się już jednostki nawodne filipińskiej marynarki wojennej oraz samoloty patrolowe.

USS Guardian jest jednym z zaledwie 14 jednostek typu Avenger. To jedyne trałowce US Navy. Aż 8 z nich znajduje się obecnie w rejonie Zatoki Perskiej, ze względu na potencjalne zagrożenie masowym wykorzystaniem przez Iran min do zdezorganizowania żeglugi na tym akwenie (Trałowce dotarły, 2012-06-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.