Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurofightery do Peru?

Lotnictwo wojskowe, 31 stycznia 2013

Według lokalnych mediów, Hiszpania i Wielka Brytania złożyły Peru oferty sprzedaży 20 myśliwców Eurofighter Typhoon. Wartość potencjalnej transakcji szacuje się na 900 mln Euro.

Peruwiańskie myśliwce MiG-29. Plany modernizacji wyposażenia wojsk lotniczych Peru wiążą się z podobnymi działaniami realizowanymi przez państwa sąsiednie, w tym: Brazylię, Chile i Ekwador / Zdjęcie: Fuerzas Armadas del Perú

Oficjalna propozycja odsprzedaży Eurofighterów Peru miała zostać złożona w trakcie zeszłotygodniowej wizyty w tym państwie hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya. Warto jednak przypomnieć, że temat ten pojawiał się w relacjach pomiędzy stronami już wcześniej. Ewentualne porozumienie miałoby dotyczyć 20 myśliwców z pierwszej transzy dostaw, a więc z ograniczonymi możliwościami atakowania celów lądowych.

Oferowane maszyny są zużyte w niewielkim stopniu. Mają wylatane średnio ok. 600 h. Na pełną wartość kontraktu o wysokości co najmniej 900 mln Euro składał by się także pakiet wsparcia technicznego oraz szkolenia pilotów. Przy takiej konfiguracji umowy cenę jednostkową w wysokości 45 mln Euro należy uznać za relatywnie niską. W grę ma też wchodzić offset i częściowy transfer technologii. Madryt deklaruje gotowość realizacji porozumienia w rok od jego zawarcia.

Słabością tej oferty jest niewielki potencjał szturmowy Eurofighterów z pierwszej partii dostaw. Odmiennie jest w przypadku drugiej, brytyjskiej propozycji, która bazuje na fabrycznie nowych myśliwcach wielozadaniowych 3. transzy produkcyjnej. Szczegółów jednak nie ujawniono. Prasa donosi, że Peruwiańczycy otrzymali podobne propozycje dotyczące nowych lub używanych F/A-18 Hornet, JAS-39 Gripen, Rafale, Su-27 lub Su-30. Media wskazują, że nowe maszyny miałyby zastąpić obecnie wykorzystywane myśliwce. Wojska lotnicze Peru (Fuerza Aérea del Perú) dysponują 19 samolotami MiG-29 i 12 Mirage 2000P.

Doniesienia te są jednak wątpliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, Lima przeprowadziła niedawno w Rosji modernizację 8 MiG-ów do standardu SMP (MiG-i wróciły do Peru, 2012-08-17), zainicjowała także proces remontu i płytkiej modernizacji maszyn wyprodukowanych przez francuską Dassault Aviation, który powinien zakończyć się w 2014 (Modernizacja peruwiańskich Mirage 2000, 2009-06-18).

Co więcej, duże zakupy nowoczesnych myśliwców są mało prawdopodobne ze względu na niewielkie środki finansowe, jakimi dysponuje peruwiański resort obrony. W 2007 jego budżet stanowił równowartość zaledwie 585 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.