Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy kontrakt eksportowy Simbad-RC

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 20 lutego 2013

MBDA poinformowała o otrzymaniu pierwszego eksportowego zlecenia na dostawę morskich zestawów obrony bezpośredniej Simbad-RC, opartych o pociski przeciwlotnicze Mistral. Nie podano, kim jest zamawiający.

W przypadku Simbad-RC obserwacja pola walki możliwa jest dzięki wykorzystaniu kamery termalnej oraz dziennej o szerokim kącie obserwacji (opcja). Możliwe jest także podłączenie zestawu do okrętowego systemu obserwacji i zarządzania systemami bojowymi. Simbad-RC jest w stanie eliminować cele powietrzne oraz pływające, w tym małe łodzie motorowe / Rysunek: MBDA

Zawarte porozumienie dotyczy zestawów Simbad-RC, znajdujących się jeszcze na etapie prac prototypowych. Producent nie podał zbyt wielu szczegółów dotyczących umowy. Wiadomo, że system ma być montowany na okrętach patrolowych odbiorcy, po dwa na każdym z nich. Dostawy powinny rozpocząć się w 2015. Natomiast brak określenia odbiorcy wskazuje, że jest to prawdopodobnie klient z regionu Bliskiego Wschodu.

Simbad-RC to zestaw obrony bezpośredniej wyposażony w pociski przeciwlotnicze Mistral (Nowy Simbad, 2010-02-09, Simbad-RC w 2010, 2010-10-26). Jest to wersja rozwojowa wcześniejszej generacji systemu, zamontowanego do tej pory na kilkudziesięciu okrętach wojennych różnych państw świata. Różni się od niej jednak tym, że jest zdalnie sterowana przez operatora znajdującego się wewnątrz okrętu.

Pojedynczy zestaw składa się z 350-kilogramowej podstawy ze stabilizowaniem żyrokompasem, wykonanej tak, aby zmniejszała powierzchnię odbicia radiolokacyjnego (co pozwala na wykorzystanie zestawu w jednostkach wykonanych w technologii stealth). 19-kilogramowe pociski Mistral zamontowane są – odmiennie niż we wcześniejszej generacji – obok siebie. Jest to możliwe, bowiem nie ma już potrzeby wygospodarowania miejsca dla operatora. Ten z kolei jest w stanie kierować 2 zestawami jednocześnie, przy wykorzystaniu konsoli SMU-RC.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.