Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy lot od 22 lat

Lotnictwo cywilne, 28 lutego 2013

Samolot pasażerski Iraqi Airways odbył wczoraj pierwszy od 22 lat lot do Kuwejtu. Połączenia lotnicze między tymi państwami zostały zerwane w wyniku agresji Iraku na południowego sąsiada w 1990.

Po zakończeniu dostaw zakontraktowanych w ostatnich latach samolotów, flota irackiego przewoźnika opierać się będzie na pasażerskich Boeingach 737-800, takich jak prezentowany na zdjęciu egzemplarz w barwach francuskiej Air Austral. Przypomnijmy, że pod koniec 2012 Iraqi Airways odebrało egzemplarz pasażerskiego B777-200LR, pierwotnie zakupiony właśnie przez francuską linię lotniczą, która musiała jednak zrezygnować z maszyny w związku z problemami finansowymi / Zdjęcie: Boeing

Do wznowienia połączeń lotniczych doszło w momencie ocieplenia stosunków pomiędzy obydwoma państwami. Duży wpływ miała na to niedawna zgoda władz w Bagdadzie na wypłacenie kuwejckim państwowym liniom lotniczym, Kuwait Airways, odszkodowania w wysokości 500 mln USD. Kwota ma być rekompensatą za wydarzenia z 1990, w tym przejęcie przez Irakijczyków części samolotów przewoźnika.

W pierwszy od ponad 2 dekad lot do Kuwejtu udała się delegacja przedstawicieli irackich władz z ministrami transportu i spraw zagranicznych na czele. Poza symbolicznym wymiarem, wydarzenie stanowiło też okazję do przeprowadzenia – w ograniczonym składzie – międzyrządowych konsultacji. Co istotne, wznowienie lotów pasażerskich jest na razie aktem jednostronnym. Na podobny krok nie zdecydowały się jeszcze Kuwait Airways. Warto jednak dodać, że w przeszłości połączenia lotnicze pomiędzy państwami utrzymywane były na bazie usług kuwejckiej Jazeera Airways, latającej do irackiego Nadżafu.

Wznowienie lotów do Kuwejtu to kolejny przykład systematycznego wychodzenia irackiego przewoźnika z zapaści, w jakiej znalazł się w skutek wspomnianych wydarzeń z 1990 i ich następstw. Od blisko 10 lat Iraqi Airways starają się odbudowywać dawną pozycję rynkową, oczywiście w oparciu o samoloty z Ameryki Północnej, głównie Boeinga (Szczegóły kontraktu Boeinga z Irakiem, 2008-05-06, Irak odebrał pierwszego Boeinga, 2012-12-17, Bombardiery CJR900 dla Iraku, 2008-04-16). Irakijczycy systematycznie uruchamiają nowe połączenia, zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Na 5 marca zaplanowali wznowienie lotów do Londynu.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.