Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USNS Montford Point ochrzczony

Marynarka wojenna, 05 marca 2013

Przed kilkoma dniami odbyła się ceremonia chrztu pierwszego z serii 3 nieuzbrojonych okrętów przeładowczych Mobile Landing Platform (MLP), USNS Montford Point (T-MLP 1).

USNS Montford Point (T-MLP 1) w czasie ceremonii chrztu. Uzyskanie przez niego pełnej gotowości operacyjnej zaplanowane jest na 2015 / Zdjęcie: US Navy

Uroczystość odbyła się przed kilkoma dniami na terenie zakładów producenta, stoczni National Steel and Shipbuilding Company (NASSCO) w San Diego. W najbliższych miesiącach okręt będzie poddawany ostatnim pracom wykończeniowym (95% konstrukcji jest już gotowa) oraz testom morskim. Poprzedzą one oficjalnie przekazanie jednostki odbiorcy, US Navy Military Sealift Command (MSC).

Zlecony NASSCO w połowie 2011 program MLP (Zlecenie na budowę MLP, 2011-05-29) cechuje się szybkim tempem realizacji. Stępka pod T-MLP 1 została położona w styczniu 2012, a już we wrześniu producent poinformował o zakończeniu prac konstrukcyjnych (Pierwszy MLP gotowy, 2012-09-13). Jednostka została zwodowana miesiąc później (Wodowanie USNS Montford Point, 2012-11-14) i od tego czasu była poddawana pracom wykończeniowym oraz początkowym testom, realizowanym przez stocznię.

Po jego wprowadzeniu do służby, USNS Montford Point dołączy do ok. 110 jednostek przyporządkowanych MSC. Będzie wykorzystywany m.in. do przeładowywania na morzu pojazdów i ładunków, z okrętów zaopatrzeniowych na poduszkowce i barki desantowe. W przyszłości wesprą go pozostałe 2 jednostki programu MLP, przyszłe: USNS John Glenn (T-MLP-2) i USNS Lewis B. Puller (MLP 3). Stępka pod pierwszego z ich została położona w grudniu 2012. Jego wodowanie i chrzest zaplanowane są na jesień br., a przekazanie odbiorcy na początek 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.