Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Jacek Kruk

Rok 2009 przejdzie do historii astronautyki jako rekordowy pod względem liczby lotów załogowych w XXI wieku. Ogółem przeprowadzono 9 misji - 5 amerykańskich i 4 rosyjskie (Chińczycy w 2009 i 2010 pauzują). Poza jednym lotem serwisowym do teleskopu kosmicznego Hubble'a, wszystkie pozostałe związane były z rozbudową i obsługą międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Stacja praktycznie uzyskała docelową konfigurację, a stałe załogi powiększono do 6 osób.

Stacja ISS prawie kompletna - widziana z oddalającego się wahadłowca Discovery po zakończeniu misji STS-128 we wrześniu 2009 / Zdjęcie: NASA

W lotach sond kosmicznych wydarzeniem roku była misja pierwszych od dekady amerykańskich sond księżycowych LRO i LCROSS - dzięki niezwykle czułym kamerom tej pierwszej ponownie zobaczyliśmy ślady astronautów na powierzchni Księżyca, ta druga dokonała bombardowania - oczywiście w celach badawczych - pogrążonego w wiecznym mroku krateru na biegunie naszego satelity. Warto odnotować także wypadnięcie z harmonogramu roku 2009 dwóch misji marsjańskich - amerykańskiego pojazdu Curiosity (dawniej zwanego MSL) oraz rosyjsko-chińskiej misji Fobos-Grunt/Yinghuo-1, która miała dostarczyć na Fobosa aparat do automatycznego sprowadzenia próbki gruntu i pierwszy chiński orbiter Marsa. Obie misje przełożono na 2011, kiedy otwiera się następne okno startowe na Czerwoną Planetę. (ciąg dalszy w numerze)


Skrzydlata Polska - 12/2009
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.