Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Grzegorz Franczyk, Remigiusz Wilk

Od strony broni strzeleckiej tegoroczny, XX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach był zdominowany przez polski system modułowej broni strzeleckiej (MSBS). Nic w tym dziwnego, bowiem premiera nowej broni indywidualnej zdarza się raz na 20-30 lat. I choć zazwyczaj w chwili debiutu producent ujawnia jeden egzemplarz nowego produktu, to na MSPO zademonstrowano aż sześć prototypów!

Balet z modułowymi karabinkami w roli głównej, czyli prezentacja demonstratorów polskiego żołnierza przyszłości Tytan, prezentowana przez wszystkie dni MSPO na stoisku Grupy Bumar. To jednocześnie element promocji najnowszego polskiego karabinka automatycznego / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Jubileuszowa edycja targów była największa w historii – w Kielcach pojawiło się 397 wystawców z 29 państw, wykorzystano po raz pierwszy ponad 27 100 m2 hal. MSPO odwiedził zarówno prezydent RP, jak i ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych, nie licząc 31 oficjalnych delegacji z innych państw. Goście byli zaskoczeni rozmachem kieleckiej imprezy, szczególnie ci, którzy odwiedzali Polskę po raz pierwszy. MSPO wyrosło na 3-4 targi w Europie, dzięki niezłej kondycji gospodarczej państwa i roztaczanych przez polityków wizjach dużych zakupów dla armii w najbliższej przyszłości.

Premiera nowego karabinka zdarza się raz na kilka dekad, ale tym razem była ona znacząca pod względem historycznym. MSBS to pierwsza broń indywidualna opracowana od podstaw w Polsce, która ma szanse na przyjęcie do uzbrojenia i masową produkcję. Warto pamiętać, że obok własnego wzoru maskującego mundurów to właśnie karabinek jest na współczesnym polu walki jednoznacznym wyróżnikiem żołnierza danego państwa.

Niezwykła konstrukcja z ZMT – granatnik rewolwerowy RGP-40 z podwieszonym pistoletem Glock 17. Dobrze widoczny moduł spustowy, będący przedłużeniem spustu broni krótkiej. Taka konfiguracja ma rozwiązać problem samoobrony grenadiera na krótkich dystansach / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Od chwili uzyskania niepodległości w 1918, aż do dnia dzisiejszego Wojsko Polskie zawsze używało jako broni indywidualnej konstrukcji obcego pochodzenia, choć często modyfikowanych i przerabianych (jak w przypadku przedwojennych karabinków wz. 1929 i powojennych wz. 1988 Tanal i wz. 1988 Beryl). Pod koniec lat 1930. armia zamierzała wprowadzić do linii nowoczesny 7,92-mm samopowtarzalny karabin Maroszka – wz. 1938M, ale plany te zniweczył wybuch II wojny światowej.

Do końca 2012 MSBS powinien zostać dopracowany, zaś przyszły rok będzie bardzo pracowity dla konstruktorów i pracowników radomskiej Fabryki Broni, który będą intensywnie badać, jak też wdrażać do produkcji seryjnej nową konstrukcję. Inaczej, niż w przypadku Beryla, który nie był konstrukcją nowoczesną już w chwili opracowania (stanowił rozwinięcie linii AKM-Tantal), po raz pierwszy opracowano karabinek, który można bez kompleksów zestawiać z najnowocześniejszymi dostępnymi na rynku modelami, jak FN SCAR, Beretta ARX 160, CZ 805 BREN, czy Remington ACR. Po wprowadzeniu do uzbrojenia pod względem rozwiązań technicznych, ergonomii, funkcjonalności i wzornictwa przemysłowego MSBS znajdzie się w ścisłej czołówce.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 04/2012
Drukuj Góra