Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USNS Montford Point po testach

Marynarka wojenna, 25 marca 2013

Zakończył się pierwszy etap testów morskich okrętu przeładowczego klasy Mobile Landing Platform (MLP), USNS Montford Point (T-MLP 1). Przeprowadzone próby wypadły pomyślnie.

USNS Montford Point (T-MLP 1) w doku stoczni Nassco w San Diego / Zdjęcie: US Navy

Pierwszy etap testów morskich został zakończony 20 marca w San Diego, jednak US Navy poinformowała o z opóźnieniem. Za ich realizację i przebieg odpowiadał producent, stocznia National Steel and Shipbuilding Company (Nassco). Próby odbyły się zaledwie kilka tygodni po tym, jak USNS Montford Point został ochrzczony (USNS Montford Point ochrzczony, 2013-03-05).

Przeprowadzone próby miały za zadanie sprawdzenie funkcjonowania podstawowych systemów pokładowych jednostki (w tym częściowego zanurzania) oraz działania układu pędnego. Testowano też stabilność konstrukcji w przypadku oddziaływania wysokich fal morskich. Ten ostatni aspekt ma duże znaczenie w związku z typem zadaniem, jakie okręt będzie realizował w przyszłości. Jednostki klasy MLP mają bowiem służyć jako platformy przeładowcze pojazdów i ładunków, z okrętów zaopatrzeniowych na poduszkowce i barki desantowe. Muszą wobec tego cechować się możliwością operowania przy różnych stanach morza.

W chwili obecnej USNS Montford Point poddawany jest ostatnim pracom wykończeniowym. Usuwane są też usterki wykryte w czasie niedawnych testów. Przydatność konstrukcji do służby zostanie w najbliższych tygodniach (najprawdopodobniej w połowie kwietnia) poddana ocenie specjalistów z Navy Board of Inspection and Survey (INSURV). Jeżeli nie wykryją oni żadnych nieprawidłowości, już w maju zostanie ona przyjęcia do US Navy Military Sealift Command (MSC). Pełną gotowość operacyjną ma uzyskać w przeciągu następnych 2 lat.

USNS Montford Point jest pierwszym z 3 okrętów klasy MLP, montowanych dla US Navy przez Nassco. Pozostałe to przyszłe: USNS John Glenn (T-MLP-2) i USNS Lewis B. Puller (MLP 3). Znajdują się one obecnie w różnych stadiach montażu. Według ustalonego terminarza, T-MLP-2 ma zostać zwodowany i ochrzczony na jesieni br., a jego przekazanie odbiorcy zaplanowane jest na pierwsze miesiące 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.