Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zielone światło dla KC-390

Lotnictwo wojskowe, 26 marca 2013

Przedstawiciele Embraera poinformowali, że wspólnie z wojskami lotniczymi Brazylii pozytywnie zakończyli ocenę prac projektowych średniego samolotu transportowego KC-390, otwierając drogę do budowy prototypów.

Makieta wnętrza kadłuba KC-390. Jej stworzenie i testowanie było jednym z wymaganych elementów oceny całego projektu / Zdjęcie: Embraer

Proces oceny projektu (Critical Design Review) odbył się w dniach 11-22 marca i zakończył się sukcesem. W pracach wzięli udział specjaliści przyszłego głównego użytkownika samolotu, brazylijskich wojsk lotniczych. Uznano, że założenia aerodynamiczne, konfiguracja struktur płatowca oraz urządzeń pokładowych są poprawne. W procesie wykorzystano trójwymiarowe plany samolotu, wstępną wersję symulatora lotu oraz makiety kokpitu i przedziału transportowego, wykonane w skali 1:1.

Zakończenie tego etapu jest jednocześnie zezwoleniem na rozpoczęcie montażu prototypów. Zgodnie z harmonogramem dalszych prac, oblot pierwszego z nich zaplanowano na drugą połowę 2014. Dostawy powinny się rozpocząć rok później.

Do tej pory Embraer zebrał wstępne zamówienia na 60 samolotów tego typu, z Brazylii, Argentyny, Portugalii, Kolumbii, Chile i Czech (Międzynarodowy KC-390, 2010-09-11, Czechy w programie KC-390, 2010-09-14). Jednak jedyne potwierdzone zamówienie – na dwa prototypy – podpisano w 2009 z rodzimymi wojskami lotniczymi.

KC-390 będzie średnim samolotem wielozadaniowym (transportowym różnych odmian i tankującym), który ma konkurować z transportowcami Lockheed Martina rodziny C-130. Według obliczeń konstruktorów, Embraer ma zabierać na pokład do 80 żołnierzy lub do 22 t ładunku. Brazylijczycy liczą na zainteresowanie dotychczasowych użytkowników starszych wersji C-130, oferując niższe ceny w stosunku do nowych odmian tych samolotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.