Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuzi wychodzą z Mali

Strategia i polityka, 11 kwietnia 2013

Francja rozpoczęła proces redukcji kontyngentu wojskowego w Mali.W ocenie państw zachodnich, stopniowej redukcji francuskiego kontyngentu w Mali towarzyszyć musi intensyfikacja działań związanych ze szkoleniem i dozbrajaniem malijskich sił bezpieczeństwa oraz wspieraniem władz w Bamako w procesie odbudowywania instytucji i struktur państwowych / Zdjęcie: MO Francji

W ostatnich dniach Mali opuściła pierwsza grupa 100 francuskich spadochroniarzy. Byli oni do tej pory zaangażowani w walki z islamistami w pobliżu Tessalit na północnym zachodzie kraju.

Żołnierze zostali przetransportowani na Cypr, gdzie w najbliższym czasie będą przechodzić aklimatyzację. Następnie powrócą już bezpośrednio do Francji.

Rozpoczęcie procesu wycofywania francuskiego kontyngentu w Mali jest realizacją wcześniejszych zapowiedzi Paryża (Zapowiedź wycofania Francuzów z Mali, 2013-03-09). Krok ten stanowi następstwo zakończonej sukcesem kampanii wypierania islamskich ekstremistów z północnych rejonów kraju i spychania ich w górzyste tereny na północnym-zachodzie (Francuzi rozpoczęli działania lądowe, 2013-01-16, Francuskie sukcesy w Mali, 2013-01-22).

Plan redukcji francuskiego kontyngentu zakłada jego zmniejszenie o połowę (do 2 tys. żołnierzy) do lipca. Paryż chce, by wraz z końcem br. na terenie Mali pozostało jedynie 1000 wojskowych.

Nie zostaną oni jednak wycofani do Francji, a utworzą pierwszą zmianę stałego kontyngentu wojskowego (Francja w Mali na stałe?, 2013-04-08). Jego zadaniem będzie wspieranie malijskich władz oraz członków przyszłej misji ONZ w procesie przywracania stabilizacji wewnętrznej w tym państwie.

Warto zaznaczyć, że wraz z początkiem wycofywania francuskich wojsk z Mali zaczęły narastać obawy o przyszłość kraju. W walce z ekstremistami oraz działaniach zmierzających do stabilizacji kraju Francuzów zastąpić mają bowiem nieprzygotowane do tego wojska państw afrykańskich operujących w ramach misji AFISMA.

Wielu obserwatorów powątpiewa w rzeczywisty potencjał operacyjny misji. Krytycznie o wyszkoleniu i wyposażeniu afrykańskich żołnierzy wypowiadają się także przedstawiciele Departamentu Obrony USA. Waszyngton obawia się, że bez wsparcia z zewnątrz, AFISMA nie będzie w stanie poradzić sobie z zadaniem przywrócenia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w Mali, zwłaszcza w kontekście przekształcania się charakteru walk toczonych z ekstremistami w konflikt asymetryczny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.