Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Komisja obrony przeciwna wchłonięciu HSW

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 maja 2013

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej sprzeciwi się włączeniu HSW do Bumaru. Taką deklarację złożyli posłowie opozycji podczas wyjazdowego posiedzenia na Podkarpaciu.

Przewodniczący wyjazdowego posiedzenia SKON na Podkarpaciu powiedział w HSW: Być może dojdzie do konsolidacji, która da szansę konkurowania na rynkach światowych jednemu polskiemu koncernowi, ale to moim zdaniem daleka perspektywa. Teraz niech realizują swoją filozofię ci, którzy są dobrze przygotowani. Na zdjęciu posłowie SKON w zakładzie Z5 / Zdjęcie: Jerzy Reszczyński

Posiedzeniu Komisji w HSW przewodniczył jej wiceprzewodniczący Stanisław Wziątek. Posłowie zapoznali się m.in. z możliwościami zakładu. Byli indagowani o opinię w sprawie dalszych planów konsolidacyjnych w stosunku do przemysłu zbrojeniowego (Bez decyzji o przyszłości HSW, 2012-12-27).

Być może w dalszej perspektywie dojdzie do konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego, aby mógł powstać jeden koncern dający gwarancję konkurowania na rynkach światowych. Teraz niech realizują swoją filozofię ci, którzy są dobrze przygotowani. Huta Stalowa Wola jest dobrze przygotowana. Nie przeszkadzajmy. Niech ona robi wszystko, aby tę szansę wykorzystać. Nie widzę merytorycznego uzasadnienia dla wchłaniania HSW przez Bumar, powiedział poseł Wziątek. W imieniu komisji zapewnił, że efektem wizytybędzie najprawdopodobniej dezyderat, w którym zostaną wskazane szanse, bariery i priorytety związane z polskim przemysłem zbrojeniowym. Na pewno tam nie będzie rekomendacji, aby tworzyć jeden koncern zbrojeniowy, powiedział wiceprzewodniczący SKON.

Podobną opinię wyraził poseł Ludwik Dorn. Stwierdził, że kontynuacja programu konsolidacji wokół Bumaru jest nieprawdopodobna ze względu na opór zarówno uczestników koalicji rządzącej, jak i opozycji. Stwierdził jednak, że nie ma wspólnego, alternatywnego programu. Tutaj nowej koncepcji nie ma, są różne poglądy.

Członkowie komisji mieli możliwość zapoznania się z działalnością modernizowanego obecnie Zakładu nr 5: wozów amunicyjnych, dowódczo-sztabowych (Pokaz w Stalowej Woli, 2010-12-20) i dowodzenia dla systemu Regina (Regina rusza, 2008-05-21). Członkowie SKON zapoznali się także z produkcją będącymi w różnych stadiach zawansowania wież dla kolejnych armatohaubic Krab.

Posłom zaprezentowano m. in. prototypy przygotowywanych do przekazania wojsku do prób i badań samobieżnych 120-mm moździerzy Rak (Raki z CPW HSW do 2012, 2009-10-12) w obydwu konfiguracjach - kołowej (SMK) oraz gąsienicowej (SMG), wyrzutni rakietowej Langusta II (Nowa Langusta, 2012-09-04) oraz Platformy Minowania Narzutowego Baobab.

Dwa ostatnie pojazdy wykorzystują podwozia kołowe Jelcz z rodziny 882 (Publiczna premiera Jelcza P882D43, 2010-06-12, Premiera Jelcza 882D53, 2011-09-05), która prawdopodobnie będzie także bazą dla opracowywanego obecnie podwozia nowej wyrzutni rakietowej konstruowane w ramach programu o kryptonimie Homar oraz 155-mm armatohaubicy Kryl. Szczegółów tej konstrukcji HSW konsekwentnie nie ujawnia. Wiadomo tylko, że działo Kryla powstaje we współpracy z izraelską Elbit, i będzie, tak jak w przypadku Kraba, miało lufę o długości 52 kalibrów. Wcześniej planowano stworzyć Kryla w oparciu o rozwiązania francuskie (Nexter w Polsce, 2010-09-08).

Prezes zarządu HSW, Krzysztof Trofiniak potwierdził, że spółka ma w swoich planach stworzenie w ciągu najbliższych dwóch lat na terenie Z-5 całkiem nowego wydziału produkcji luf długich i pozwoli na samodzielną produkcję luf o długości do 10 m (dotychczas HSW miała zdolności technologiczne do wytwarzania luf o długości do 4,5 m). Dodał jednak, że możliwe jest skrócenie tego terminu aż o połowę.

Obecnie HSW importuje przewody luf kalibru 155 mm. Dwa prototypy miały działa brytyjskie, seryjne Kraby wchodzące w skład pierwszego modułu – działa z lufami od francuskiego Nextera, a produkowane obecnie seryjne Kraby otrzymają lufy z Niemiec.

Wizyta SKON na Podkarpaciu odbyła się z inicjatywy posłanki Renaty Butryn, przewodniczącej podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, jaka została utworzona w strukturze Komisji Obrony Narodowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra