Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lądowa wersja SDB

Lotnictwo wojskowe, 24 maja 2013

Boeing pracuje nad nową wersją bomby SDB. Ma ona być wystrzeliwana z wyrzutni rakietowych MLRS.

Dotychczas Boeing dostarczył ponad 11 tys. SDB, przeznaczonych dla 5 nabywców. Pierwsze użycie bojowe bomby miało miejsce w październiku 2006, w Iraku / Rysunek: Boeing

Amerykanie prowadzą obecnie prace mające na celu umożliwienie odpalania GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB) z wyrzutni rakietowych MLRS. Bomba zostanie wyposażona w dodatkowy silnik rakietowy, który umożliwi jej wzniesienie się na wysokość znacznie większą niż pociski odpalane z MLRS. Na zaprogramowanej wysokości nastąpi rozłożenie skrzydeł, a następnie SDB będzie poruszać się w stronę celu lotem szybowym.

Pomysł wzbudził zainteresowanie wielu potencjalnych nabywców. Prezentacja działania lądowej wersji SDB zaplanowana jest w przyszłym roku.  

SBD jest bronią typu stand-off o masie 250 funtów (113 kg) i długości 180 cm., która może być zrzucana z odległości 111 km od celu, spoza zasięgu środków obrony powietrznej przeciwnika. Po oddzieleniu się od nosiciela i rozłożeniu skrzydeł bomba porusza się lotem szybowym w kierunku celu, który może być dowolnie położony względem samolotu (przed nim, z boku lub z tyłu).

GBU-39/Bjest naprowadzana przy pomocy układu nawigacyjnego dGPS/INS i może być użyta niezależnie od warunków pogodowych. Według producenta bomba jest zdolna do przebicia zbrojonego betonu o grubości 1,8 m lub betonu zbrojonego ze wzmocnieniem stalowym o grubości ponad 1 m.

Dotychczas Boeing dostarczył ponad 11 tys. SDB, przeznaczonych dla 5 nabywców, w tym Izraela (Izrael kupi 10 tys. bomb precyzyjnych, 2012-12-12). Pierwsze użycie bojowe bomby miało miejsce w październiku 2006, w Iraku. Dokonali tego lotnicy z 494 Expeditionary Fighter Squadron US Air Force.

Do przenoszenia tego uzbrojenia przystosowane już są samoloty F-15E Strike Eagle, F-22A Raptor (Raptor zrzucił pierwszą GBU-39 SDB, 2012-08-20) i AC-130W Stinger II. Obecnie trwają prace mające umożliwić pzrenoszenie ich przez samoloty Gripen, Tornado, F-35, F-16 Block 30/40/50, A-10 oraz B-1, B-2 i B-52, a także bbsl MQ-9 Reaper.

Dzięki wielozamkowej belce uzbrojeniowej BRU-61 na każdym pylonie można podwiesić aż cztery SDB. Do 2017 USAF mają otrzymać 24 tys. bomb GBU-39 i 2 tys. belek wielozamkowych BRU-61.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.