Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

17 tys. S-5 dla WP

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 maja 2013

Inspektorat Uzbrojenia opublikował komunikat o wszczęciu postępowania na wieloletnią dostawę 17,2 tys. lotniczych pocisków rakietowych S-5KO i S-5MO oraz zapalników W-5K. Termin składania ofert wyznaczono na 8 lipca 2013.

Do odpalania niekierowanych pocisków rakietowych S-5KO i S-5MO służą rodzime wyrzutnie 8-prowadnicowe MARS 4 i 16-prowadnicowe MARS 2M, jak też rosyjskie 16-prowadnicowe UB-16 i 32-prowadnicowe UB-32. W oparciu o pociski S-5 został opracowany imitator celu powietrznego ICP-89 / Zdjęcie: NNM

W komunikacie IU MON poinformowano o zamiarze pozyskania 8,6 tys. niekierowanych pocisków rakietowych  S-5KO z głowicą kumulacyjno-odłamkową, 8,6 tys. S-5MO z głowicą odłamkowo-burzącą o wymuszonej fragmentacji i 17,2 tys. zapalników W-5K. Dostawa została podzielona na trzy etapy. W 2013 Siły Zbrojne chcą odebrać 4000 pocisków S-5 (po 2000 każdego typu) i tyle samo W-5K. W przyszłym roku do armii ma trafić 5200 rakiet niekierowanych (po 2600 z głowicami kumulacyjno-odłamkowymi i odłamkowo-burzącymi). W 2015 i 2016 wojsko chce odbierać po 4000 pocisków rocznie (po 2000 S-5KO i 2000 S-5MO). Wyłoniony w przetargu zwycięzca ma dostarczyć pociski rakietowe wraz z zapalnikami do 1. Bazy Materiałowo-Technicznej, Skład nr 1 w Toruniu.

57-mm niekierowane pociski rakietowe S-5 opracowane zostały w ZSRR w 1955 jako uzbrojenie powietrze-powietrze. Jednak z uwagi na ich małą celność, wykorzystywane są głównie do zwalczania celów naziemnych w tym powierzchniowych, także z pokładów śmigłowców. Ich niską precyzję rekompensuje zastosowanie wieloprowadnicowych wyrzutni. Na górnej powierzchni korpusu wyrzutni znajdują się zaczepy umożliwiające jej podwieszenie na statku powietrznym. Mogą je przenosić samoloty odrzutowe MiG-21, MiG-23, MiG-27, MiG-29, Su-7, Su-17/20/22M3, Su-24 i SU-25, jak i śmigłowce Mi-2, Mi-8/17, Mi-24 i W3 Sokół/Głuszec.

Pociski rakietowe S-5 były wytwarzane do końca lat 1980. w Polsce przez FSP Niewiadów. Obecnie w Niewiadowie trwa odtwarzanie zdolności produkcyjnych tych rakiet. Są one poszukiwane przez wiele państw afrykańskich, również stabilnego źródła dostaw poszukuje strona amerykańska, która zaopatruje w to uzbrojenie afgańskie siły zbrojne. Większość S-5 z zapasów pochodzących z czasów zimnej wojny została już wyprzedana. Pomimo, że pociski te znajdują się w ofercie kilku przedsiębiorstw m.in. bułgarskiego WMZ (WMZ nadal państwowy, 2013-01-15), to jednak w praktyce nie są w ogóle produkowane. Jedynie jeden z białoruskich zakładów zbrojeniowych BSWT (BiełSpecWneszTechnika) nadal je wytwarza, ale przedsiębiorstwo to znajduje się na czarnej liście eksporterów Waszyngtonu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.