Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Paris Air Show 2013: Narodziny M-345 HET

Lotnictwo wojskowe, 18 czerwca 2013

Alenia Aermacchi i włoski Narodowy Dyrektoriat ds. Uzbrojenia podpisały umowę w sprawie opracowania nowego samolotu szkolenia zaawansowanego - M-345 HET.  

Prototyp M-345 HET, prezentowany na paryskiej wystawie

Porozumienie zostało sygnowane dzisiaj, w trakcie odbywającego się w Paryżu 50. salonu lotniczego, przez Sekretarza Generalnego Ministerstwa Obrony Włoch gen. Claudio Debertolisa i prezesa Alenia Aermacchi Giuseppe Giordo. Obydwie strony wyraziły chęć natychmiastowego utworzenia wspólnego zespołu roboczego, złożonego z przedstawicieli wojsk lotniczych i przemysłu, który zdefiniowałby specyfikacje techniczne nowego samolotu i określił zadania konieczne do zrealizowania prac studialnych i rozwoju konstrukcji.

Wyposażenie kabiny ucznia-pilota / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

Statek powietrzny oznaczony jako M-345 HET (High Efficiency Trainer - bardzo skuteczny samolot szkolny) ma być tanim rozwiązaniem, spełniającym potencjalne wymagania na rynku światowym. Jego wyposażenie stanowić ma nowoczesna awionika glass cockpit, niezbyt kosztowna w eksploatacji, obejmująca m.in. wskaźnik przezierny w przedniej kabinie i 3 wskaźniki wielofunkcyjne oraz repetytor i 2 wskaźniki w tylnej kabinie. Załoga będzie też miała do dyspozycji sterownice HOTAS. Instalacja tlenowa zasilana będzie z wytwornicy pokładowej.

M-345 HET będzie napędzany silnikiem turbowentylatorowym o ciągu 16 kN. Dopuszczalny współczynnik przeciążeń konstrukcji to n= +7/-3,5. Ma ona charakteryzować się znacznie niższymi kosztami eksploatacji dzięki zmianie koncepcji obsługi technicznej na dwupoziomową (bez przeglądów kompleksowych), z zastosowaniem układu nadzorowania stanu struktury.

Nowy włoski samolot ma służyć do szkolenia pilotów, którzy następnie zasiądą za sterami M-346 Master (Czterech oferentów w przetargu na AJT, 2013-04-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.