Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Co dalej z koreańskim przetargiem?

Lotnictwo wojskowe, 12 lipca 2013

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja co do dalszego postępowania w przetargu na nowe samoloty wielozadaniowe dla Korei Pd.

Nowe samoloty wielozadaniowe mają zastąpić w służbie m.in. przestarzałe F-5E / Zdjęcie: MO Korei Pd.

Jak wiadomo, lista potencjalnych kandydatów na nowe wielozadaniowe samoloty bojowe dla Hankook Kong Goon (HKG, wojsk lotniczych Republiki Korei) obejmuje Boeinga F-15 Silent Eagle, Eurofightera i Lockheed Martina F-35A (Kolejne szczegóły ofert dla Korei Pd., 2013-05-23). Obecnie proces przetargowy został wstrzymany po tym, gdy agencja ds. zamówień wojskowych (DAPA) stwierdziła, że żadna z nadesłanych ofert nie spełniała kryteriów cenowych.

Pierwotny plan zakładał wyłonienie zwycięzcy w ubiegłym miesiącu. W przyszłą środę ma zebrać się komisja pod przewodnictwem ministra obrony, która zadecyduje o dalszym postępowaniu. Jak podaje Reuters, pod uwagę ma być wziętych wiele możliwości, w tym także anulowanie przetargu i rozpisanie go od nowa lub podzielenie zakupu na kilka transz.

Amerykańskie przedsiębiorstwa ze spokojem oczekują na dalszy rozwój wydarzeń i nowe informacje ze strony koreańskiej. Cytowana przez Reutersa rzecznika Boeinga Amy Horton twierdzi, że cena za F-15SE jest konkurencyjna, a program offsetowy obejmuje transfer technologii i prace dla koreańskich zakładów. Z kolei Michael Rein, reprezentujący Lockheed Martina uważa, że F-35 oferuje znaczne zwiększenie zdolności bojowych i podkreśla, iż zaletą tej oferty jest poparcie rządu w Waszyngtonie.

Proces wdrażania do służby 60 nowych samolotów wielozadaniowych, które zastąpią przestarzałe F-5E i F-4E powinien rozpocząć się w 2017. Wartość transakcji szacowano na 8,3 bln wonów (7,31 mld USD). Według niektórych miejscowych obserwatorów bliskie i długotrwałe relacje wojskowe Seulu ze Stanami Zjednoczonymi sprzyjają faworyzowaniu konstrukcji amerykańskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.