Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczegóły ofert dla Korei Pd.

Lotnictwo wojskowe, 05 kwietnia 2013

Amerykanie i Europejczycy ujawnili szczegóły ofert sprzedaży samolotów wielozadaniowych dla Korei Pd. Jak wiadomo, proponowane konstrukcje to Eurofighter, F-15SE i F-35A.Nowo zakupione samoloty wielozadaniowe dołączą do używanych obecnie F-15K Slam Eagle / Zdjęcie: US Air Force

Walka o zdobycie zamówienia Seulu na nowe samoloty (Przygotowania do F-X III, 2011-02-09, Bez Rosjan w koreańskim przetargu, 2012-01-31) wkroczyła w kolejny etap. Amerykanie sformalizowali swoje propozycje, a EADS rozszerzyła proponowany zakres prac.

Do Kongresu USA wpłynęły dwie propozycje Defense Security Cooperation Agency (DSCA), dotyczące sprzedaży uzbrojenia dla Korei Pd.

Pierwsza, którą wystosował Boeing, mówi o 60 samolotach F-15 Silent Eagle, wraz z odpowiednią liczbą radarów z anteną fazowaną (bez podania typu), zestawów walki elektronicznej (DEWS), zasobników celowniczych AN/AAQ-33 Sniper,  zestawów czujników AN/AAS-42 IRST i 132 radiostacji z modułem HAVE QUICK II, wraz z pakietem logistyczno-szkoleniowym. Wartość sprzętu i wyposażenia szacowana jest na 2,408 mld USD. Transakcja ma byc realizowana jako sprzedaż bezpośrednia, na zasadach komercyjnych.

Drugi z oferentów, Lockheed Martin, proponuje 60 samolotów F-35A Lightning II, z 69 silnikami Pratt & Whitney F-135, kompletnym wyposażeniem walki elektronicznej, C4I/CNI, systemem logistycznym ALIS, symulatorami oraz innymi zdolnościami. W ramach kontraktu zrealizowane zostanie także opracowanie i integracja oprogramowania, przebazowanie samolotów do Korei Pd. i dostawy wyposażenia obsługowego, części zamiennych, pomocy szkoleniowych i dokumentacji technicznej. Oferowane jest także szkolenie personelu. Całkowita wartość umowy, realizowanej w ramach Foreign Military Sale to 10,8 mld USD.

Jak podano w oficjalnym dokumencie wdrożenie F-35A do służby w koreańskich wojskach lotniczych wymagać będzie 15-letniego okresu realizacji usług wsparcia i szkoleń przez stronę amerykańską, a co za tym idzie, licznych podróży do Korei.

Natomiast konsorcjum EADS, które proponuje Korei Pd. Eurofightery z 3. transzy produkcyjnej, zobowiązało się, że aż 48 samolotów zostanie zmontowanych w Azji (poprzednio mówiono o 30).

Jak donosi koreańska agencja ds. zamówień wojskowych (DAPA), zakończono już pierwszą rundę negocjacji cenowych z Boeingiem i EADS. Rozmowy z Lockheedem wciąż trwają. Rozstrzygnięcie konkursu, dotyczącego zakupu 60 samolotów za sumę 8,3 bln wonów (ok. 7,3 mld USD), planowane jest w połowie br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.