Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Głębsza redukcja US Army?

Wojska lądowe, 01 sierpnia 2013

Amerykański sekretarz obrony, Chuck Hagel poinformował, że istnieje możliwość realizowania zadań wojsk lądowych przy zmniejszeniu ich liczebności do 420-450 tys. żołnierzy zawodowych.

Obecnie największym wyzwaniem dla amerykańskich sił zbrojnych jest wojna w Afganistanie. Po planowym wycofaniu większości wojsk w 2014, Pentagon może powrócić do stanu pokojowego. Nadal jednak będzie to zbyt dużo, jak na możliwości okrojonego budżetu / Zdjęcie: US Army

Amerykańskie cięcia budżetowe, znane w Polsce pod anglojęzyczną nazwą sekwestracja, dotknęły Pentagon jako ostatnie, wiosną br. Zwłoka, jaką udało się wojskowym uzyskać względem cywilnych resortów rządu, ograniczyła straty do ok. 9%, z planowanych 614 do 573 mld USD, z których 81 mln przeznaczono na działania zagraniczne. Doprowadziło to do poważnych problemów z finansowaniem działań w Afganistanie (Amerykańskie braki w Afganistanie, 2013-04-22), wymusiło ograniczenie do minimum ćwiczeń i remontów sprzętu (Amerykańska bieda, 2013-01-17) oraz do redukcji etatów i wprowadzenia przymusowych urlopów dla pracowników cywilnych.

Wszystkie te przedsięwzięcia mają jednak charakter okresowy. Na dłuższą metę (cięcia budżetowe będą prawdopodobnie realizowane przez całą dekadę) konieczne jest ograniczenie liczebności sił zbrojnych. W związku z tym w Pentagonie zainicjowano prace analityczne, które mają za zadanie określenie stopnia redukcji, bez utraty zdolności do realizowania podstawowych zadań.

Według wczorajszej wypowiedzi sekretarza Chucka Hagela, w odniesieniu do wojsk lądowych uznano, że istnieje możliwość zmniejszenia liczby żołnierzy zawodowych do 420-450 tys. i rezerwistów (Gwardii Narodowej oraz sił rezerwowych) do 490-530 tys.

Byłyby to najmniejsze liczby od kilkudziesięciu lat. W końcowym okresie Zimnej Wojny jednostki operacyjne US Army liczyły ok. 750 tys. zawodowych żołnierzy. W latach 1990., w okresie odprężenia wartość tę ograniczono do ok. 480 tys. Później, ze względu na wojny w Afganistanie i Iraku, liczebność była stale zwiększana, osiągając szczyt – 562 tys. zawodowych etatów w US Army – w latach 2010 i 2011. Już wtedy jednak było wiadomo, że wartość ta będzie spadać, wraz z wygaszaniem obu konfliktów.

Obecnie obowiązujące plany, sporządzone jeszcze przed sekwestracją, zakładały stopniowe ograniczanie liczebności żołnierzy zawodowych do 490 tys. Nowe, jeżeli zostaną wprowadzone, mogą przynieść w konsekwencji 15-17 mld USD oszczędności rocznie. Niestety, sekretarz Hagel poinformował, że będzie to zbyt mała kwota, w stosunku do potrzeb. Może to być zapowiedź jeszcze głębszych redukcji. Z drugiej jednak strony wielu obserwatorów uważa, że istnieje duże prawdopodobieństwo uniknięcia najbardziej pesymistycznego scenariusza, w przypadku większego niż prognozowano wzrostu gospodarczego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.