Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wspólne zakupy 84-mm amunicji

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 sierpnia 2013

Polska oficjalnie dołączyła do inicjatywy krajów bałtyckich, obejmującej dokonywanie przez EDA wspólnych zakupów 84-mm amunicji do granatników M2/M3 Carl-Gustaf.

84-mm granatnik bezodrzutowy Carl-Gustaf jest konstrukcją bardzo popularną. Szacuje się, że ponad 50 tys. szwedzkich konstrukcji jest używanych w 40 państwach. W Polsce broń ta używana jest przez żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz komandosów z Wojsk Specjalnych / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Inicjatywa wspólnego zakupu amunicji do granatników M2/M3 Carl-Gustaf (Kolejne Carl-Gustaf dla US Army?, 2012-12-05) pojawiła się w kwietniu 2013, a formalnie została zawiązana 5 maja 2013 przez ministrów obrony Litwy Jouzasa Oleksasa i Łotwy Artisa Pabrikisa oraz wiceministra obrony Estonii Svena Sakkova. Państwa te podpisały porozumienie z Europejską Agencją Obrony (European Defence Agency, należą do niej wszystkie państwa Unii Europejskiej poza Danią), w którego ramach zobowiązały się do pozyskiwania nowych nabojów do dział bezodrzutowych tylko przez EDA.

Agencja będzie traktowana przez wytwórcę 84-mm amunicji – szwedzki koncern SAAB – jako pojedynczy, duży klient mający możliwość negocjowania cen, co pozwala zmniejszać koszt zakupu od 20 do 50%. Wartość 5-letniej umowy ramowej na dostawę szerokiej gamy nabojów szacowana jest na około 50 mln euro, a sam kontrakt ma być zawarty pod koniec 2013.

Już wówczas zainteresowanie inicjatywą wykazało kilka państw europejskich, używających szwedzkich granatników M2 i M3 Carl-Gustaf. Polska zadeklarowała dołączenie do grupy na początku lipca, a 29 lipca podpisała z Europejską Agencją Obrony stosowne porozumienie. Dzięki temu rdzeń inicjatywy został rozszerzony do czterech państw. Dalsi użytkownicy granatników – jak Czechy – mają zadecydować o tym w najbliższym czasie.

Inicjatywa czterech państw wpisuje się w promowaną przez EDA od 2012 wizję wspólnych zakupów sprzętu wojskowego (tzw. pooling and sharing) w ramach programu EPM (Effective Procurement Methods), co jest szczególnie istotne w dobie światowego kryzysu gospodarczego i zmniejszających się nakładów na obronność.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.