Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AgustaWestland inwestuje w Rosji

Przemysł zbrojeniowy, 26 sierpnia 2013

W ciągu 2 lat AgustaWestland może nabyć do 25% akcji holdingu Wiertalioty Rossii. Na razie trwają na ten temat nieoficjalne rozmowy.

W podmoskiewskim Tomilino zmontowano już 2 śmigłowce AW139. Trwa końcowy montaż kolejnych sześciu. Docelowo ma tam powstawać 15-20 śmigłowców AgustaWestland rocznie

O możliwym wejściu kapitałowym AgustaWestland do OAO Wiertalioty Rossii powiedział rosyjski minister przemysłu i handlu Dienis Manturow w czasie niedawnego spotkania branży śmigłowcowej z prezydentem Władimirem Putinem w Rostowie nad Donem. Kontrolowany przez koncern Finmeccanica włoski producent miałby zostać inwestorem strategicznym. Możliwe jest jednak skierowanie pakietu akcji rosyjskiego holdingu śmigłowcowego na giełdę i rozproszenie akcjonariatu.

Teraz Manturow uściślił informacje o możliwej transakcji. Według ministra, najbardziej prawdopodobna jest parytetowa wymiana akcji między przedsiębiorstwami. Na pewno jednak ich wartość nie przekroczy 25% całkowitych kapitałów, a transakcja może odbyć się dopiero w 2014-2015. Ciągle też nie można wykluczyć giełdowej sprzedaży akcji Wiertaliotow Rossii.

Za współpracą z AgustaWestland przemawia aktywność Włochów w rosyjskiej branży śmigłowcowej. Pod Moskwą powstała montownia jej konstrukcji (Rosyjska linia montażowa AW139, 2010-06-22), a plany przewidują wspólne opracowanie i produkcję nowego lekkiego śmigłowca (Farnborough: AgustaWestland bliżej Rosji, 2012-07-13). Trzeba przy tym jednak pamiętać, że znaczną aktywność wykazuje także należący do EADS Eurocopter, który może złożyć konkurencyjną propozycję.

By polepszyć swą pozycję negocjacyjną, Rosjanie poinformowali niedawno o rezygnacji z zakupu przez MO FR 35 śmigłowców AW139 (MO FR rezygnuje z AW139, 2013-08-20). Oficjalnie powodem jest ich zbyt wysoka cena.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.