Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AH-64E dla Indonezji

Wojska lądowe, 27 sierpnia 2013

Sekretarz Obrony USA, Chuck Hagel, potwierdził plany sprzedaży Indonezji 8 śmigłowców uderzeniowych AH-64E. Wartość transakcji ma wynieść 500 mln USD.

Decyzja o sprzedaży Indonezji AH-64E, pomimo protestów organizacji humanitarnych, to wynik czystej kalkulacji politycznej USA, dla których poprawne relacje z władzami w Dżakarcie stanowią istotny element rozbudowy własnej strefy wpływów w Azji i na Pacyfiku / Zdjęcie: US Army

Informacja na ten temat została przekazana wczoraj w czasie wizyty Hagela w Dżakarcie (Hagel wybiera się do Azji, 2013-08-22). Polityk potwierdził plany sprzedaży Indonezji 8 śmigłowców uderzeniowych AH-64E wraz z wyposażeniem i usługami, w tym m.in. radarami APG-78 Longbow oraz pakietem szkoleniowym dla załóg lotniczych i obsługi naziemnej. Wartość porozumienia szacowana jest na 500 mln USD.

Decyzja władz USA w sprawie sprzedaży wiropłatów Boeinga została przyjęta w Dżakarcie z duża ulgą. Indonezyjskie władze zabiegały o możliwość zakupu AH-64E od ponad roku. Dużą przeszkodą na drodze do realizacji tych planów okazały się liczne organizacje humanitarne, lobbujące w Kongresie przeciw całej transakcji.

W ich ocenie indonezyjskie śmigłowce będą mogły być użytkowane nie tylko - jak to zapowiada Dżakarta - do zwalczania aktywnej w kraju partyzantki. W przyszłości wiropłaty mogą też stanowić narzędzie walki władz centralnych z opozycją polityczną, zwłaszcza w sytuacjach wzrostu napięć społecznych czy postępującej destabilizacji wewnętrznej państwa.

Według stanowiska władz w Dżakarcie zakup AH-64E stanowi element realizacji szerszego programu zbrojeniowego (Sto statków powietrznych dla Indonezji, 2013-01-03). Podobnie jak m.in. nabycie transporterów opancerzonych Tarantula 6x6 (Tarantule już w Indonezji, 2013-06-02), czy ex-australijskich samolotów transportowych C-130H Hercules (Australia sprzedaje Herculesy, 2013-07-26). Warto przypomnieć, że Indonezja wyraża też duże zainteresowanie wprowadzeniem do służby innych produkowanych przez Boeinga wiropłatów – transportowych CH-47F Chinook.

Co ciekawe, słowa Hagela potwierdzające sprzedaż Indonezji AH-64E padły zaledwie kilka dni po tym, jak Boeing ogłosił otrzymanie zlecenia na dostawę 36 wiropłatów tego samego typu wojskom lądowym Korei Południowej (Zlecenie na AH-64E dla Korei Południowej, 2013-08-26). Warto przypomnieć, że od wiosny omawiane śmigłowce są już użytkowane przez US Army (Pierwsze AH-64E w służbie, 2013-03-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.