Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ustalono termin próby Agni V

Wojska lądowe, 13 września 2013

W niedzielę Indie przeprowadzą drugie próbne odpalenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej Agni V.

Zasięg Agni V ma wynosić 5-5,5 tys. km. Pozwoli to, po jej wprowadzeniu do służby, na rażenie praktycznie całej ChRL i zrównoważenie tym samym chińskiego rakietowego potencjału odstraszania / Zdjęcie: DRDO

Przypomnijmy, że już przed kilkoma miesiącami New Delhi informowało o planach przeprowadzenia w br. 2 próbnych odpaleń Agni V. Miałyby one stanowić kontynuację programu testowego rakiety, zapoczątkowanego jej pierwszym startem, do którego doszło w kwietniu 2012 (Indie przetestowały Agni V, 2012-04-19).

Do pierwszego z tegorocznych odpaleń Agni V ma dojść już w najbliższą niedzielę. Według przedstawicieli odpowiadającej za rozwój konstrukcji rządowej agencji rozwoju technologii wojskowych (DRDO), cała próba jest już odpowiednio przygotowana od strony technicznej.

Wymagana infrastruktura startowa została zamontowana na terenie poligonu Wheeler u wybrzeży stanu Orissa, a na trasie ustalonego przelotu rakiety ustawiono już niezbędne w takich przypadkach radary oraz urządzenia telemetryczne i optoelektroniczne. Cały lot Agni V będzie też śledzony przez okręty indyjskiej marynarki wojennej, rozstawione na wodach Zatoki Bengalskiej.

Celem wyznaczonego na 15 września startu  Agni V jest osiągnięcie powtarzalności jej charakterystyk aerodynamicznych. Inżynierom z DRDO zależy na działaniu rakiety podobnym do tego, które zarejestrowano podczas próby z 2012.

Co istotne, w 2. tegorocznej próbie, której terminu dotąd nie ogłoszono, Agni V ma zostać odpalona ze specjalnego, hermetycznego kontenera umieszczonego na ruchomej platformie startowej. Takie rozwiązanie, pozwoli w przyszłości na szybkie przemieszczanie rakiet do lokalizacji najdogodniejszej ze względu na cel ataku. Skróceniu ulegnie też czas potrzebny do przygotowania ich do startu.

Zapowiedziane na br. próby Agni V będą miały kluczowe znaczenie dla realizacji ustalonego terminarza ich produkcji i wprowadzania do służby. Według obecnych założeń New Delhi, miałoby do tego dojść w 2015 (Agni V w 2015?, 2013-07-01). Według DRDO, jeżeli niedzielna próba spełni wszystkie założenia konstruktorów, Indie będą mogły rozpocząć wstępną, niskoseryjną produkcję rakiet.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.