Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

A400M pobiera paliwo z tankowca

Lotnictwo wojskowe, 06 grudnia 2013

Transportowiec Airbus Military A400M po raz pierwszy pobrał paliwo z tankowca.

A400M pobiera paliwo z tankowca C-160 Transall / Zdjęcie: Airbus Military

Po próbach tankowania A400M na sucho (bez przetaczania paliwa), nadszedł czas na zbadanie jego charakterystyk aerodynamicznych podczas rzeczywistych operacji pobierania paliwa z innego samolotu. Pierwsze loty wykonano pod koniec listopada w Sewilli, z użyciem tankowca C-160 Transall francuskich wojsk lotniczych.

Według pilota Tony’ego Flynna A400M zachowywał się doskonale podczas pobierania paliwa. Wyniki wcześniejszych prób, w których wziął udział Vickers VC10, należący do Royal Air Force (Kolejne testy A400M, 2011-02-17), pozwoliły na dopracowanie oprogramowania układu sterowania lotem, co znacznie polepszyło własności aerodynamiczne A400M, lecącego w śladzie za tankowcem.

W lutym 2014 mają rozpocząć się próby pobierania paliwa przez A400M ze zbiorników A330 MRTT. Użyty w nich zostanie jeden z brytyjskich Voyagerów. Suche kontakty z ty typem zrealizowano w ub. r. (Próby tankowania A400M i Voyagera, 2012-05-10) Także w przyszłym roku zrealizowane zostaną loty A400M jako tankowca, podającego paliwo samolotom i śmigłowcom za pomocą przewodów elastycznych rozwijanych z zasobników podskrzydłowych.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.