Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA wyślą Marines do Sudanu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 24 grudnia 2013

Waszyngton podjął decyzję o wysłaniu 150 żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC) do Sudanu Południowego. Wojskowi mają pomóc w ewakuacji amerykańskich obywateli oraz ochronie ambasady.

Zdjęcie: USMC

W najbliższych dniach, do staczającego się po równi pochyłej w stronę wojny domowej, Sudanu Południowego wysłanych zostanie 150 żołnierzy USMC, na co dzień stacjonujących w bazie lotniczej Morón na południu Hiszpanii. Wojskowi będą odpowiadać za ochronę placówki dyplomatycznej USA. Pomogą też w ewakuacji amerykańskich obywateli z tego kraju.

Do tej pory udało się ewakuować 380 Amerykanów, a także około 300 osób dysponujących paszportami państw trzecich. Szacuje się, że w Sudanie Południowym w dalszym ciągu pozostaje około 100 amerykańskich obywateli. Akcja ewakuacyjna prowadzona jest m.in. z miasta Bur, stolicy wschodniego stanu Jonglei (Ospreye ostrzelane w Sudanie, 2013-12-21).

Na zwiększenie obecności wojskowej w Sudanie Południowym zdecydowała się również ONZ (ONZ traci żołnierzy w Sudanie, 2013-12-20). Błękitne hełmy mają skupić się m.in. na ustabilizowaniu sytuacji we wspomnianym Bur, które w ostatnich dniach stało się jednym z centrów walk między zwaśnionymi grupami etnicznymi Nuerów i Dinków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.