Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Seul zapłaci więcej za amerykańskich żołnierzy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 14 stycznia 2014

Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem, Republika Korei zapłaci więcej za obecność amerykańskich wojsk na własnym terytorium.

Choć nie mówi się tego oficjalnie, wysłanie do Korei Południowej dodatkowych 800 amerykańskich żołnierzy i ciężkiego sprzętu może być związane z ostatnimi wydarzeniami w sąsiedniej KRL-D. Wyjątkowo, niezwiązanymi z północnokoreańskim programem rakietowym i próbami atomowymi, a przetasowaniami politycznymi w Pjongjangu / Zdjęcie: USFK

Nowa 3-letnia umowa zawarta między USA a Republiką Korei, zobowiązuje Seul do zwiększenia opłat za obecność amerykańskich wojsk na własnym terytorium do około 866,6 mln USD (2,6 mld PLN). Jest to wzrost o około 5,8% w porównaniu do stawek obowiązujących do końca minionego roku.

Wcześniejsze porozumienie, zawarte w 2009, regulowało wysokość wspomnianych opłat na poziomie 775 mln USD (2,3 mld PLN). Warto zaznaczyć, że podana kwota dotyczy jedynie roku 2009. W następnych latach wartość ta mogła wzrastać stosownie do poziomu inflacji. Nowa umowa reguluje możliwość wzrostu opłat o 4% w skali rocznej.

Opłaty ponoszone przez Seul za obecność około 28 500 amerykańskich żołnierzy na swym terytorium wynikają z zawartych przed laty porozumień między rządami obu państw i są aktualizowane w odpowiednich interwałach czasowych, stosunkowo do wzrostu lub spadku kosztów amerykańskiej aktywności w Korei Południowej.

Nie zawsze jednak stronom udaje się ustalić dokładne koszta amerykańskiej obecności w Korei. Dla przykładu, niedoszacowanie opłat za 2012 spowodowało, że USA musiały wyłożyć z własnej kieszeni dodatkowe 330 mln USD (1 mld PLN). Nie wiadomo, czy w negocjacjach, zakończonych w ostatnich dniach, strony uwzględniły też zapowiedziane zwiększenie liczebności amerykańskiego kontyngentu w Korei Południowej (USFK) o dodatkowych 800 żołnierzy, a także po 40 czołgów podstawowych M1 Abrams oraz bwp Bradley. Wzmocnienie USFK ma nastąpić 1 lutego.

Żołnierze stanowiący wzmocnienie USFK są na co dzień podporządkowani 1st Cavalry Division z Fort Hood w Texasie. Na jego terenie w 2009 doszło do masakry, w wyniku której śmierć poniosło 13 osób, wojskowych i cywilów (Kara śmierci dla sprawcy masakry w Fort Hood, 2013-08-29).

Wysłani do Korei Południowej żołnierze powrócą do kraju jesienią br. Na miejscu pozostawią jednak cały ciężki sprzęt, który zostanie użyty przez ewentualne następne rotacje wojskowych, w myśl znanej z czasów Zimnej Wojny zasady double-deployment


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra