Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Seul zapłaci więcej za amerykańskich żołnierzy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 14 stycznia 2014

Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem, Republika Korei zapłaci więcej za obecność amerykańskich wojsk na własnym terytorium.

Choć nie mówi się tego oficjalnie, wysłanie do Korei Południowej dodatkowych 800 amerykańskich żołnierzy i ciężkiego sprzętu może być związane z ostatnimi wydarzeniami w sąsiedniej KRL-D. Wyjątkowo, niezwiązanymi z północnokoreańskim programem rakietowym i próbami atomowymi, a przetasowaniami politycznymi w Pjongjangu / Zdjęcie: USFK

Nowa 3-letnia umowa zawarta między USA a Republiką Korei, zobowiązuje Seul do zwiększenia opłat za obecność amerykańskich wojsk na własnym terytorium do około 866,6 mln USD (2,6 mld PLN). Jest to wzrost o około 5,8% w porównaniu do stawek obowiązujących do końca minionego roku.

Wcześniejsze porozumienie, zawarte w 2009, regulowało wysokość wspomnianych opłat na poziomie 775 mln USD (2,3 mld PLN). Warto zaznaczyć, że podana kwota dotyczy jedynie roku 2009. W następnych latach wartość ta mogła wzrastać stosownie do poziomu inflacji. Nowa umowa reguluje możliwość wzrostu opłat o 4% w skali rocznej.

Opłaty ponoszone przez Seul za obecność około 28 500 amerykańskich żołnierzy na swym terytorium wynikają z zawartych przed laty porozumień między rządami obu państw i są aktualizowane w odpowiednich interwałach czasowych, stosunkowo do wzrostu lub spadku kosztów amerykańskiej aktywności w Korei Południowej.

Nie zawsze jednak stronom udaje się ustalić dokładne koszta amerykańskiej obecności w Korei. Dla przykładu, niedoszacowanie opłat za 2012 spowodowało, że USA musiały wyłożyć z własnej kieszeni dodatkowe 330 mln USD (1 mld PLN). Nie wiadomo, czy w negocjacjach, zakończonych w ostatnich dniach, strony uwzględniły też zapowiedziane zwiększenie liczebności amerykańskiego kontyngentu w Korei Południowej (USFK) o dodatkowych 800 żołnierzy, a także po 40 czołgów podstawowych M1 Abrams oraz bwp Bradley. Wzmocnienie USFK ma nastąpić 1 lutego.

Żołnierze stanowiący wzmocnienie USFK są na co dzień podporządkowani 1st Cavalry Division z Fort Hood w Texasie. Na jego terenie w 2009 doszło do masakry, w wyniku której śmierć poniosło 13 osób, wojskowych i cywilów (Kara śmierci dla sprawcy masakry w Fort Hood, 2013-08-29).

Wysłani do Korei Południowej żołnierze powrócą do kraju jesienią br. Na miejscu pozostawią jednak cały ciężki sprzęt, który zostanie użyty przez ewentualne następne rotacje wojskowych, w myśl znanej z czasów Zimnej Wojny zasady double-deployment


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.