Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bales przyzna się do zbrodni w Kandaharze

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 31 maja 2013

Oskarżony o zabójstwo 16 afgańskich cywili sierżant sztabowy wojsk lądowych USA, Robert Bales, prawdopodobnie przyzna się do zarzucanych mu czynów, unikając tym samym kary śmierci.

Uniknięcie kary śmierci poprzez przyznanie się Balesa do stawianych mu zarzutów jest tym bardziej prawdopodobnie, że od 1961 w armii USA nie wykonywano ani jednej egzekucji / Zdjęcie: Saleil

Bales oskarżony jest o zabójstwo 16 afgańskich cywili i ranienie 6 innych, w tym wielu kobiet i dzieci. Do zdarzenia doszło11 marca 2012 na terenie dystryktu Pandżawi w południowej prowincji Kandahar. Opuściwszy teren bazy Camp Belambay, Bales udał się w kierunku pobliskich wiosek, po czym idąc od domu do domu, otwierał ogień w kierunku śpiących mieszkańców. Część jego ofiar otrzymała też rany kłute nożem.

Bales został aresztowany i w trybie natychmiastowym wywieziony z Afganistanu. Przez Kuwejt trafił do USA, gdzie najpierw został osadzony w Fort Leavenworth w Kansas, a następnie w Joint Base Lewis-McChord w stanie Waszyngton.

Zebrany w wyniku prowadzonego od ponad roku śledztwa materiał dowodowy potwierdził stawiane Balesowi zarzuty. Za dokonane przez niego czyny, grozi mu kara śmierci. Według doniesień amerykańskich mediów, by jej uniknąć sierżant w ostatnim czasie zdecydował się na oficjalne przyznanie się do winy. W ten sposób zostałby skazany jedynie na dożywocie, z teoretyczną możliwością przedwczesnego zwolnienia.

Do oficjalnego przyznania się Balesa do winy ma dojść w trakcie zaplanowanej na 5 czerwca rozprawy sądowej. Warto zaznaczyć, że wcześniejsza linia obrony wojskowego opierała się o zaburzenia psychiczne oraz wpływ stresu bojowego na jego działania.

Bez względu na ostateczny wyrok, planowane przyznanie się do winy Balesa i szansa na uniknięcie kary śmierci wzbudziły już sporo kontrowersji wśród afgańskiego społeczeństwa. W powszechnej opinii, dożywotnie osadzenie sierżanta w więzieniu może doprowadzić do pogorszenia wizerunku sił ISAF w oczach miejscowej ludności i to w okresie wygaszania aktywności zagranicznych wojsk w tym państwie (Panetta w Afganistanie o wycofaniu wojsk, 2012-12-12, Francuzi wyszli z Afganistanu, 2012-12-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.