Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuzi wyszli z Afganistanu

Strategia i polityka, 17 grudnia 2012

W sobotę Afganistan opuścili ostatni francuscy żołnierze oddziałów bojowych. Na miejscu pozostali logistycy odpowiedzialni za wycofanie sprzętu wojskowego do kraju.

W ramach wycofywania jednostek bojowych Afganistan już 30 listopada opuściły ostatnie dwa wielozadaniowe śmigłowce (jeden Cougar i jeden Caracal). Kilka dni potem identyczną drogę odbyła ostatnia para wiropłatów, szturmowe Tigery / Zdjęcie: MO Francji

Wydarzenie miało miejsce w sobotę o godzinie 13:30 czasu lokalnego. Dwustu żołnierzy z 35. pułku piechoty Armée de Terre stacjonującego w Belfort na zachodzie kraju, wyleciało z Afganistanu. Przez najbliższe kilka dni wojskowi będą przebywać na Cyprze. Po aklimatyzacji powrócą do kraju.

Na miejscu pozostało około 1,5 tys. żołnierzy, głównie logistyków. Ich zadaniem będzie koordynacja transportu pozostawionego w Afganistanie sprzętu wojskowego z powrotem do kraju. Obecni są także wojskowi odpowiedzialni za szkolenie lokalnych sił bezpieczeństwa oraz lekarze.

Opuszczenie Afganistanu przez ostatnich żołnierzy oddziałów bojowych, stanowi potwierdzenie zapowiedzi prezydenta Francois Hollande’a z czasu kampanii wyborczej (Hollande nie zmienia decyzji, 2012-05-25). W przeciwieństwie do Nicolasa Sarkozy’ego, który chciał rozciągnąć ten proces w czasie co najmniej do końca 2013, Hollande od początku wymieniał koniec br., jako termin powrotu Francuzów do domu. Duży wpływ na decyzję o przyspieszonym wycofaniu francuskiego kontyngentu miało też wydarzenie ze stycznia br. (Francuzi zrejterują z Afganistanu?, 2012-01-21).

Francja, choć mocno krytykowana przez pozostałe państwa misji ISAF, nie jest jedynym państwem, które zdecydowało się na przyspieszone wycofanie swoich wojsk z Afganistanu. Podobną decyzję podjęły też w ostatnich miesiącach władze Nowej Zelandii (Nowa Zelandia oficjalnie rejteruje, 2012-09-03).

Warto przypomnieć, że cały czas trwa też proces zmniejszania liczebności kontyngentów pozostałych członków natowskiej misji (Brytyjczycy przyspieszą wycofanie z Afganistanu?, 2012-09-17,Zmniejszenie niemieckiego kontyngentu ISAF, 2012-10-16). Zgodnie z planem swoje wojska wycofują też USA (Panetta w Afganistanie o wycofaniu wojsk, 2012-12-12, USA planowo wychodzą z Afganistanu, 2012-09-24). W przeciwieństwie do sojuszników, Waszyngton chce jednak pozostać obecny na miejscu także po 2014, a więc oficjalnym zakończeniu misji ISAF (USA w Afganistanie po 2014?, 2012-10-19, Amerykanie w Afganistanie po 2014, 2012-11-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.