Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Panetta w Afganistanie o wycofaniu wojsk

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 12 grudnia 2012

Sekretarz Obrony USA przybył dziś do Afganistanu. Celem wizyty jest omówienie procesu dalszego wycofywania amerykańskich wojsk i ich statusu po 2014.

Amerykański kontyngent w Afganistanie liczy obecnie około 68 tys. żołnierzy / Zdjęcie: US Army

Panetta przybył do Afganistanu dziś wieczorem czasu miejscowego. W planach ma spotkanie z dowódcami misji ISAF i prezydentem Hamidem Karzaiem. Tematem rozmów będą m.in. szczegóły dalszego wycofywania wojsk USA tego kraju.

Pierwsze amerykańskie oddziały zaczęły opuszczać Afganistan w połowie 2011 (Mullen potwierdza terminy, 2010-11-30). We wrześniu br. Panetta informował, że proces przebiega zgodnie z pierwotnymi założeniami (USA planowo wychodzą z Afganistanu, 2012-09-24). Dzieje się tak pomimo problemów, na które napotykają Amerykanie (Problemy wycofania się z Afganistanu, 2012-07-11). Chodzi m.in. o aktualną jeszcze do niedawna kwestię zamknięcia przejść granicznych z Pakistanem (Pakistan otworzył granicę, 2012-07-04). Według planów Pentagonu, ostatni żołnierze formacji bojowych powinni opuścić Afganistan do końca 2014. Wtedy też oficjalnie zakończy się misja ISAF.

W trakcie rozmowy z Karzaiem Panetta będzie poruszał m.in. kwestie tempa, w jakim kolejne oddziały bojowe mają opuszczać Afganistan. Dowództwo misji ISAF, z głównodowodzącym gen. Johnem Allenem na czele, chce utrzymać w kraju jak najwięcej żołnierzy aż do 2014. Ma to pomóc w możliwie najlepszym przygotowaniu liczących około 350 tys. ludzi afgańskich sił bezpieczeństwa do czekających ich wyzwań. Innego zdania jest część administracji Baracka Obamy, która naciska na jak najszybsze wycofanie wszystkich amerykańskich wojsk, co ma zmniejszyć koszty – finansowe i społeczne – niepopularnej w USA wojny.

Innym tematem rozmów ma być status amerykańskich wojsk w Afganistanie po 2014. Już w październiku br., przedstawiciele Departamentu Obrony USA informowali o planach rozpoczęcia rozmów z Afgańczykami, mających określić liczebność i rolę Amerykanów po zakończeniu misji ISAF (USA w Afganistanie po 2014?, 2012-10-19). Mają się one ciągnąć do połowy 2013. Obecnie w Waszyngtonie trwa proces analizowania wielkości i zadań przypisywanych przyszłemu kontyngentowi (Amerykanie w Afganistanie po 2014, 2012-11-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.