Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pakistan coraz bliżej zakupu chińskich OP

Marynarka wojenna, 17 lutego 2014

Rozmowy w sprawie zakupu przez marynarkę wojenną Pakistanu nowych chińskich konwencjonalnych okrętów podwodnych zbliżają się do końca. Umowa może zostać zawarta w bieżącym roku.

Okręty Typu 041 są najnowocześniejszymi jednostkami chińskiej marynarki wojennej tej klasy. Zostały wyposażone w siłownię niezależną od powietrza atmosferycznego i mogą odpalać rakietowe pociski przeciwokrętowe z wyrzutni torpedowych / Zdjęcie: Global Military Review

O możliwości sprzedaży Pakistanowi 6 chińskich OP mówiło się od marca 2011 (Pakistan chce chińskich OP, 2011-03-10). Według dostępnych informacji, prowadzone w ostatnich latach rozmowy dotyczą zakupu przez Pakistan konwencjonalnych okrętów Typu 041 (w kodzie NATO Yuan), wyposażonych w system AIP. Obecnie marynarka wojenna tego kraju posiada dwa ponad 30-letnie, francuskie okręty typu Agosta 70 (miejscowe oznaczenie typu Hashmat) oraz trzy nowsze Agosta 90B (Khalid). Mimo, że mogą one wystrzeliwać pociski przeciwokrętowe z wyrzutni torpedowych, a część z nich otrzymała siłownię niezależną od powietrza atmosferycznego, ich liczba jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku marynarki wojennej Indii, która dysponuje 14 diesel-elektrycznymi OP.

Pakistańczycy rozpoczęli też własny program budowy 6 OP z napędem atomowym. Deklarują, że pierwsza z jednostek zostanie zbudowana do 2017. Prawdopodobnie będą one podstawowymi nosicielami broni nuklearnej.

Mimo braku szczegółowych informacji dotyczących negocjacji, można przyjąć, że przynajmniej część nowych, konwencjonalnych OP powstanie w pakistańskich stoczniach, podobnie jak stało się w przypadku Khalidów, a także w odniesieniu do większości wspólnych, pakistańsko-chińskich projektów wojskowych. Przykładem mogą być fregaty typu Zulfiquar. Trzy z nich postały w ChRL, a ostatnia w Pakistanie (Ostatni Zulfiquar przyjęty do służby, 2013-09-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.