Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pakistan coraz bliżej zakupu chińskich OP

Marynarka wojenna, 17 lutego 2014

Rozmowy w sprawie zakupu przez marynarkę wojenną Pakistanu nowych chińskich konwencjonalnych okrętów podwodnych zbliżają się do końca. Umowa może zostać zawarta w bieżącym roku.

Okręty Typu 041 są najnowocześniejszymi jednostkami chińskiej marynarki wojennej tej klasy. Zostały wyposażone w siłownię niezależną od powietrza atmosferycznego i mogą odpalać rakietowe pociski przeciwokrętowe z wyrzutni torpedowych / Zdjęcie: Global Military Review

O możliwości sprzedaży Pakistanowi 6 chińskich OP mówiło się od marca 2011 (Pakistan chce chińskich OP, 2011-03-10). Według dostępnych informacji, prowadzone w ostatnich latach rozmowy dotyczą zakupu przez Pakistan konwencjonalnych okrętów Typu 041 (w kodzie NATO Yuan), wyposażonych w system AIP. Obecnie marynarka wojenna tego kraju posiada dwa ponad 30-letnie, francuskie okręty typu Agosta 70 (miejscowe oznaczenie typu Hashmat) oraz trzy nowsze Agosta 90B (Khalid). Mimo, że mogą one wystrzeliwać pociski przeciwokrętowe z wyrzutni torpedowych, a część z nich otrzymała siłownię niezależną od powietrza atmosferycznego, ich liczba jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku marynarki wojennej Indii, która dysponuje 14 diesel-elektrycznymi OP.

Pakistańczycy rozpoczęli też własny program budowy 6 OP z napędem atomowym. Deklarują, że pierwsza z jednostek zostanie zbudowana do 2017. Prawdopodobnie będą one podstawowymi nosicielami broni nuklearnej.

Mimo braku szczegółowych informacji dotyczących negocjacji, można przyjąć, że przynajmniej część nowych, konwencjonalnych OP powstanie w pakistańskich stoczniach, podobnie jak stało się w przypadku Khalidów, a także w odniesieniu do większości wspólnych, pakistańsko-chińskich projektów wojskowych. Przykładem mogą być fregaty typu Zulfiquar. Trzy z nich postały w ChRL, a ostatnia w Pakistanie (Ostatni Zulfiquar przyjęty do służby, 2013-09-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.