Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Thales doposaży malezyjskie Gowindy

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 20 lutego 2014

Thales zawarł porozumienie o doposażeniu sześciu budowanych obecnie malezyjskich fregat typu Gowind w zestawy obserwacji i analizy pola walki.

Malezyjskie fregaty typu Gowind będą opierać się na projekcie używanego przez Marine Nationale (marynarkę wojenną Francji) L'Adroit (P725). Azjatyckie okręty powinny być jednak od niego dłuższe i charakteryzować się większą wypornością / Zdjęcie: DCNS

Porozumienie zostało zawarte między Thalesem, a malezyjskim Contraves Advanced Devices Sdn. Bhd., zlokalizowanym w Batu Berendam, na terenie stanu Malakka, a należącym do niemieckiego Rheinmetalla. Zgodnie z umową, europejski producent dostarczy Malezyjczykom 6 trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych SMART-S Mk 2 oraz tyle samo holowanych sonarów CAPTAS-2. Zestawy będą przenoszone przez przyszłe malezyjskie fregaty typu Gowind, budowane obecnie przez rodzimą Boustead Naval Shipyard Sdn Bhd, zlokalizowaną w Lumut, na terenie stanu Perak (Jeszcze o malezyjskich Gowindach, 2012-04-23).

Zgodnie z zawartym porozumieniem, w ciągu najbliższych kilku lat Thales dostarczy Malezyjczykom pierwsze 2 zestawy obserwacji i analizy pola walki. Za produkcję stacji radiolokacyjnych SMART-S Mk 2 odpowiadać będą zakłady Thalesa w holenderskim Hengelo, na wschodzie kraju. Pozostałe zestawy wyprodukuje i przekaże wspomniane Contraves. Warto przypomnieć, że na wybór SMART-S Mk 2 zdecydowała się również Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut (marynarka wojenna Indonezji), która zamontuje ja na budowanych fregatach typu PKR 105 (Sigma 10514) (Thales doposaży indonezyjskie Sigmy, 2013-11-19).

Wybór radiolokatorów SMART-S Mk 2 i sonarów CAPTAS-2 był oczekiwany od dawna. Mówiło się o tym już podczas zawierania porozumienia o budowie samych okrętów (Gowindy dla Malezji, 2011-12-19). Fregaty, których wartość wycenia się na 9 mld MYR (8,2 mld zł), powinny wejść do służby w Tentera Laut DiRaja Malaysia (marynarce wojennej Malezji) około 2018.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.