Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

EDA kupuje amunicję do granatników

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lipca 2014

Europejska Agencja Obrony (EDA) podpisała ze szwedzkim Saabem wieloletnie porozumienie na dostawę 84-mm amunicji do granatników M2/M3 Carl-Gustaf.

84-mm granatniki Carl-Gustaf nabyło dotąd ponad 40 państw. W Polsce broń ta używana jest przez żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz komandosów z Wojsk Specjalnych / Zdjęcie: Saab

Porozumienie zawarto na okres 5 lat z możliwością jego wydłużenia o kolejne 2 lata. Zgodnie z umową, EDA będzie występowała  jako pojedynczy, duży klient, zamawiający różne typy amunicji do szwedzkich granatników rodziny Carl-Gustaf. Pozwoli to na skuteczniejsze negocjowanie cen zamawianego uzbrojenia, a tym samym ich zmniejszenie nawet o 20-50%.

Potencjalna wartość zamówień w ramach zawartego porozumienia wynosi 460 mln SEK (205 mln zł). Pierwszych umów należy spodziewać się w 2015. Umowa z Saabem to następstwo porozumienia, jakie EDA zawarła wiosną 2013 z trzema państwami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią. Z czasem dołączyły do nich Polska i Republika Czeska (Wspólne zakupy 84-mm amunicji , 2013-08-01i).

Inicjatywa ta wpisuje się w promowaną przez Agencję wizję wspólnych zakupów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (tzw. pooling and sharing) w ramach programu EPM (Effective Procurement Methods). Jej realizacja pozwoli na zmniejszenie kosztów nabywanego sprzętu – poprzez efekt różnicy skali - co może mieć szczególne znaczenie w dobie cięć wydatków obronnych w Europie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.