Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

EDA kupuje amunicję do granatników

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lipca 2014

Europejska Agencja Obrony (EDA) podpisała ze szwedzkim Saabem wieloletnie porozumienie na dostawę 84-mm amunicji do granatników M2/M3 Carl-Gustaf.

84-mm granatniki Carl-Gustaf nabyło dotąd ponad 40 państw. W Polsce broń ta używana jest przez żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz komandosów z Wojsk Specjalnych / Zdjęcie: Saab

Porozumienie zawarto na okres 5 lat z możliwością jego wydłużenia o kolejne 2 lata. Zgodnie z umową, EDA będzie występowała  jako pojedynczy, duży klient, zamawiający różne typy amunicji do szwedzkich granatników rodziny Carl-Gustaf. Pozwoli to na skuteczniejsze negocjowanie cen zamawianego uzbrojenia, a tym samym ich zmniejszenie nawet o 20-50%.

Potencjalna wartość zamówień w ramach zawartego porozumienia wynosi 460 mln SEK (205 mln zł). Pierwszych umów należy spodziewać się w 2015. Umowa z Saabem to następstwo porozumienia, jakie EDA zawarła wiosną 2013 z trzema państwami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią. Z czasem dołączyły do nich Polska i Republika Czeska (Wspólne zakupy 84-mm amunicji , 2013-08-01i).

Inicjatywa ta wpisuje się w promowaną przez Agencję wizję wspólnych zakupów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (tzw. pooling and sharing) w ramach programu EPM (Effective Procurement Methods). Jej realizacja pozwoli na zmniejszenie kosztów nabywanego sprzętu – poprzez efekt różnicy skali - co może mieć szczególne znaczenie w dobie cięć wydatków obronnych w Europie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.