Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jordania zestrzeliła syryjski bsl?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 lipca 2014

Siły zbrojne Jordanii zestrzeliły dziś bezzałogowy statek latający, który wleciał w jordańską przestrzeń powietrzną od strony Syrii.

Jordańskie F-16 próbowały najpierw przechwycić niezidentyfikowany bsl. Dopiero potem podjęto decyzję o jedno zestrzeleniu pociskiem rakietowym ziemia-powietrze, wystrzelonym z jednego z jordańskich zestawów przeciwlotniczych, rozmieszczonych na północy kraju / Zdjęcie: MO Jordanii

Bsl zestrzelono w pobliżu północnego miasta Al-Mafrak. Samolot wleciał w jordańską przestrzeń powietrzną od strony Syrii. Władze w Ammanie nie mogły jednak bezpośrednio stwierdzić, czy strącony statek powietrzny należał do Damaszku.

Władze Syrii przykładają dużą wagę do monitorowania jordańsko-syryjskiego pogranicza. Damaszek od dawna oskarża władze w Ammanie, że te nie robią wystarczają dużo, aby powstrzymać syryjskich rebeliantów przed rekrutowaniem nowych bojowników w rozsianych na północy Jordanii obozach dla uchodźców (Syryjscy rebelianci rekrutują w Jordanii, 2013-11-12). Do dzisiejszego zestrzelenia bsl doszło niedaleko obozu Zaatari, w którym schroniło się 100-140 tys. uciekających przed wojną Syryjczyków (Trzy lata wojny domowej w Syrii, 2014-03-15).

Uszczelnienie jordańskiej granicy stało się ostatnio problemem dla władz w Ammanie. Obawiają się one napływu islamistów powiązanych z Państwem Islamskim, dawniej ISIS (Islamskim Państwem w Iraku i Lewancie) (Nieudana próba wtargnięcia do Jordanii, 2014-04-16), zwłaszcza po ostatnich sukcesach ekstremistów na północy Iraku (Tysiące ofiar w Iraku, 2014-07-19).

Bojownicy po wyparciu liczniejszych, ale niezorganizowanych i charakteryzujących się kiepskim morale sił rządowych, przejęli spore zapasy uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym broń palną, amunicję oraz pojazdy terenowe. Sprzęt ten jest wykorzystywany zarówno do walk z wojskami Bagdadu, jak i siłami rządowymi w sąsiedniej Syrii (Iracka kolumna zmechanizowana zniszczona, 2014-07-14; ISIL przejęła irackiego Abramsa, 2014-07-07).

Amman wzmocnił w ostatnich tygodniach oddziały rozmieszczone wzdłuż granicy z Irakiem i Syrią. W nadchodzących miesiącach otrzymają one nowe wyposażenie, w tym bwp Mbombe 6x6, produkowane lokalnie przez Arabian Defence Industries (ADI), spółkę joint-venture południowoafrykańskiej Paramount Group i King Abdullah II Design and Development Bureau (KADDB) Investment Group (KIG) (Jordańskie Mbombe, 2014-05-12), a także ciężkie gąsienicowe transportery opancerzone MAP (Jordania zamówiła ciężkie transportery MAP, 2014-02-01). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.