Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MON kupi małe samoloty dla VIP-ów

Lotnictwo wojskowe, 10 grudnia 2014

Resort obrony podjął decyzję o zakupie dwóch samolotów do przewozu VIP-ów. Mają one przewozić 8 pasażerów na dystans ok. 8 tys. km.

Wymagania techniczne dotyczące nowych, małych, samolotów dla VIP-ów, następców widocznych na zdjęciu Jaków-40, nie zostały na razie opublikowane. Można domniemywać, że będą one analogiczne, jak w poprzednich przetargach / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Jak poinformował wczoraj wieczorem minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Rada Ministrów przyjęła plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. W tym planie jest akceptacja, żeby przystąpić do procedury zakupu dwóch samolotów dla VIP-ów.

Według szefa resortu obrony chodzi o dwa małe samoloty, 12-14 miejscowe, które – po ograniczeniu liczby pasażerów do 8  – byłyby w stanie wykonać lot na dystansie ok. 8 tys. km, czyli na drugą stronę Atlantyku. Chcemy ten zakup sfinalizować w przyszłym roku – podkreślił minister Siemoniak. Zamiarem MON jest, by samoloty były własnością wojska i by pilotowały je wojskowe załogi.

W poprzednich latach MON chciało wyczarterować dwa małe samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie. Pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ jedyna oferta była za droga. Drugi konkurs unieważniono z powodu zbyt małej liczby oferentów (VIP do powtórki, 2014-04-11). Jak podaje PAP, wówczas MON zarekomendowało zakup, a nie czarter, nowych samolotów.

Nowe samoloty mają stanowić uzupełnienie dla dwóch Embraerów 170-200LR, które zostały wypożyczone od PLL Lot. Umowa ta obowiązuje do końca 2017 (Umowa na czarter samolotów VIP podpisana, 2013-12-24). Potem będziemy się zastanawiać, jakie następne kroki podejmować – mówi wicepremier Siemoniak.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.