Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cięcie blach pod trzeciego Scorpene

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 21 stycznia 2015

W Brazylii ruszyła budowa trzeciego konwencjonalnego okrętu podwodnego typu Scorpène.

W ceremonii cięcia blach pod trzeci brazylijski Scorpène, przyszłego Tonelero (S42), wziął udział dowódca marynarki wojennej Brazylii, admirał Julio Soares de Moura Neto / Zdjęcie: NUCLEP

Ceremonia cięcia blach pod Tonelero (S42) odbyła się na terenie stoczni Nuclebrás Equipamentos Pesados (NUCLEP) z Itaguaí na wschodzie kraju. Okręt powinien wejść do służby w 2017. Uzupełni wówczas w linii Riachuelo (S 40) i Humaitá (S 41). W przyszłości dołączy do nich ostatnia z budowanych jednostek, Angostura (S43).

Brazylijskie Scorpène powstają w ramach Programa de Desenvolvimento de Submarinos (PROSUB) Marinha do Brasil (marynarki wojennej Brazylii). Za budowę okrętów odpowiada Itaguaí Construções Navais, spółka joint-venture francuskiej stoczni DCNS i lokalnej Odebrecht Defesa e Tecnologia.

W planach Marinha do Brasil jest też budowa pojedynczego atomowego OP, przyszłego Almirante Álvaro Alberto (SN 10; Ambitne plany brazylijskiej MW, 2014-12-18). Wszystkie jednostki zostaną oparte na oryginalnym projekcie francuskich Scorpène, odpowiednio zmodyfikowanym do potrzeb operacyjnych marynarki wojennej Brazylii.

Scorpène zastąpią obecnie eksploatowane OP typu Tupi/Tikuna (Remont BNS Tamoio, 2014-12-09). Będą służyły przede wszystkim do patrolowania i ochrony wód morza terytorialnego oraz wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Pozyskanie nowych OP traktowane jest przez władze Brazylii jako fundament bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, uzależnionego m.in. od przyszłej eksploatacji podmorskich złóż surowców energetycznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra