Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chile odkupi ex-amerykańskie C-130H

Lotnictwo wojskowe, 03 lutego 2015

Wojska lotnicze Chile pozyskają w najbliższych latach dwa ex-amerykańskie samoloty transportowe C-130H Hercules.

Wojska lotnicze Chile pozyskają dwa C-130H Hercules, używane dotąd przez US Navy / Zdjęcie: MO Chile

Według lokalnych mediów, Santiago odkupi od US Navy dwa transportowe C-130H Hercules. Pierwszy samolot trafi na kontynent w br., drugi – w 2016. Ich użytkownikiem będą Fuerza Aereana de Chile (wojska lotnicze Chile). Za remont i modernizację transportowców odpowiadać będzie Lockheed Martin.

Samoloty mogą trafić do Chile w ramach rządowego programu Excess Defense Articles. Oznacza to, że odbiorca pokryje jedynie koszt ich transportu do kraju i doposażenia w nowe urządzenia pokładowe. Ex-amerykańskie transportowce zostaną podporządkowane Grupo de Aviación Nº10, wchodzącej w skład II Brigada Aérea de la FACH. Jednostka stacjonuje w Pudahuel w centrum kraju.

Nowe-stare Herculesy uzupełnią w linii trzy wiekowe C-130B/H. Samoloty będą służyły przede wszystkim do transportu wyposażenia wojskowego i żołnierzy. Ich nabycie określane jest przez wojskowych jako rozwiązanie przejściowe. W przyszłości Fuerza Aereana de Chile mają pozyskać bowiem ok. 10 nowych transportowców. Dowództwo wojsk lotniczych rozważało w przeszłości zakup m.in. C-27J Spartan, które wybrały już Fuerza Aérea del Perú (wojska lotnicze Peru, Peru zamawia kolejne C-27J, 2015-01-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.