Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HNLMS Amsterdam sprzedany

Marynarka wojenna, 18 lipca 2014

Marynarka wojenna Peru wzbogaciła się o nowy okręt zaopatrzeniowy. To blisko 20-letni holenderski HNLMS Amsterdam.

HNLMS Amsterdam ma 166 m długości i 22 m szerokości. Wyporność całkowita to 17 tys. t. Okręt rozwija prędkość 22 w. Jest uzbrojony w 30-mm zestaw obrony bezpośredniej Goalkeeper oraz 2 12,7-mm wkm. Może przewozić 3 śmigłowce morskie NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter). Nie wiadomo jednak, jakie wiropłaty będą eksploatowane przez nowego użytkownika / Zdjęcie: MO Holandii

Za około 52 mln EUR (215,6 mln zł) marynarka wojenna Peru odkupiła od Holandii przyjęty do służby w 1995 okręt zaopatrzeniowy HNLMS Amsterdam. Pod koniec br., jednostka przejdzie przez Ocean Atlantycki – po raz pierwszy pod dowództwem szkolonej obecnie przez Holendrów peruwiańskiej załogi. Z kolei na początku 2015 ex-HNLMS Amsterdam po raz pierwszy wyjdzie w morze pod nową banderą.

Okręt będzie służył przede wszystkim do zaopatrywania peruwiańskich i sojuszniczych jednostek na morzu, a także rozsianych wzdłuż wybrzeża kraju baz morskich. Dowództwo marynarki wojennej Peru nie ukrywa jednak, że ex-HNLMS Amsterdam odegra dużą rolę w akcjach pomocy ofiarom huraganów, które regularnie nawiedzają to państwo (HNLMS Amsterdam potwierdza swą wartość, 2013-10-28).

Dla Holandii sprzedaż HNLMS Amsterdam oznacza, że nie będzie musiała ponosić kosztów złomowania okrętu, których nie udało się uniknąć w przypadku innego wycofywanego ostatnio ze służby zaopatrzeniowca, HNLMS Zuiderkruis (HNLMS Zuiderkruis na złom, 2014-02-27). Obie jednostki zastąpi Karel Doorman (A833), który powinien pojawić się w linii w 2015 (Karel Doorman jednak dla Holandii, 2013-10-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.