Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cztery lata wojny w Syrii

Strategia i polityka, 15 marca 2015

Dziś mijają cztery lata od wybuchu wojny domowej w Syrii. Konflikt kosztował dotąd życie ponad 200 tys. osób. Blisko milion odniosło rany. Populacja Syrii zmniejszyła się o 15,5%.

Cztery lata konfliktu domowego w Syrii kosztowały życie ponad 200 tys. osób. Kolejne 840 tys. obywateli odniosło rany. Ponad 3 mln Syryjczyków pozostaje na uchodźstwie – większość w państwach ościennych. Gospodarka kraju straciła dotąd na konflikcie 202,6 mld USD / Zdjęcie: OtB

Cztery lata od wybuchu wojny domowej w Syrii, kraj pogrąża się w coraz większym chaosie. Drastycznie kurczy się liczebność syryjskiej populacji. Szacuje się, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba Syryjczyków zmalała z 20,8 mln do 17,6 mln. Ponad połowa obywateli (52,8%) musiała opuścić swe domostwa w obawie przed walkami. Większość z nich, ok. 6,8 mln, dokonała migracji wewnętrznej – w niektórych przypadkach nawet kilkukrotnie.

Syryjczycy są dziś drugą największą na świecie grupą narodowościową wśród uchodźców. Szacuje się, że do końca 2014 kraj ten opuściło 3,33 mln osób (Trzy miliony Syryjczyków uciekło z kraju, 2014-09-01). Większość z nich (35,1%) schroniła się w Turcji. Pozostali trafili do Libanu (34,5%), Jordanii (18,7%) i Iraku (6,9%). Dodatkowo, 1,5 mln obywateli Syrii udało się na emigrację.

W ciągu czterech lat wojny domowej, życie w Syrii straciło ponad 210 tys. osób. Kolejne 840 tys. Syryjczyków odniosło rany. Razem daje to ok. 6% populacji. Co więcej, drastycznie zmalała szacowana średnia długość życia obywateli, z niemal 76 lat w 2010 do niespełna 56 obecnie.

Wojna domowa pogrążyła syryjską gospodarkę. Bez pracy pozostaje 3,7 mln (57,7%) Syryjczyków. Dla porównania, w 2011 odsetek ten wynosił tylko 14,9%. Straty gospodarcze szacowane są na 202,6 mld USD (800,8 mld zł). Ogółem, wartość syryjskiego PKB zmalała w ciągu czterech lat o 119,7 mld USD (437,1 mld zł) - w tym 46,1 mld USD (182,2 mld zł) tylko w 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.