Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tysiące ofiar w Iraku

Strategia i polityka, 19 lipca 2014

Tegoroczny konflikt w Iraku doprowadził do śmierci ponad pięciu tysięcy cywilów.

Dwie tegoroczne ofensywy sił ekstremistów - na terenie zachodniej prowincji al-Anbar i północnej Niniwy - zmusiły 1,2 mln Irakijczyków do ucieczki przed toczonymi walkami. Większość z nich kieruje się na południe, w stronę Bagdadu, a część na północ, w kierunku Regionu Kurdystanu / Zdjęcie: ISIL

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2014, życie w Iraku straciło 5.576 osób cywilnych – z czego blisko połowa w ostatnim miesiącu - a kolejne 11.665 odniosło rany. To ofiary walk toczonych przez siły rządowe z islamistami z organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL), a obecnie Państwa Islamskiego (Potrojenie liczby ofiar w Iraku, 2014-07-01).

Tak duża liczba ofiar, to w ocenie misji ONZ w Iraku, United Nations Assistance Mission for Iraq (UNAMI), wynik łamania praw człowieka oraz nie liczenia się obu stron konfliktu z życiem postronnych osób. Organizacja oskarża zarówno ekstremistów jak i siły rządowe o zbrodnie wojenne, w tym egzekucje jeńców oraz niszczenie infrastruktury cywilnej.

Liczba tegorocznych ofiar wojny domowej w Iraku może wkrótce  przewyższyć tą z 2013, kiedy życie straciło ponad 7,8 tys. (Krwawy rok w Iraku, 2014-01-02). Na poprawę sytuacji w kraju nie wskazują bowiem ostatnie sukcesy ekstremistów, którzy poza sporymi częściami irackiego terytorium, objęli kontrolę nad dużą liczbą zajętego na wycofujących się siłach rządowych uzbrojenia.

Te ostatnie z kolei, trapione falą dezercji, niskiego morale i słabego wyszkolenia, regularnie ustępują pola bojownikom ISIL, często porzucając najcenniejszy sprzęt, w tym czołgi podstawowe M1A1-SA Abrams, czy prezentowanych na zdjęciu samochodów terenowych rodziny HMMWV (Iracka kolumna zmechanizowana zniszczona, 2014-07-14; Miliony na irackie Abramsy, 2014-07-17; ISIL przejęła irackiego Abramsa, 2014-07-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.