Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miliony na irackie Abramsy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 lipca 2014

Amerykańska General Dynamics Land Systems (GDLS) otrzymała zlecenie Departamentu Obrony USA na remontowanie irackich czołgów M1A1-SA Abrams.

Naprawa i przywrócenie zdatności użytkowej irackich Abramsów to obecnie priorytet władz w Bagdadzie / Zdjęcie: US Army

GDLS będzie też szkoliło Irakijczyków w obsłudze i konserwacji czołgów M1A1-SA (Situational Awarness). Koszt zlecanych usług nie będzie większy niż 65,2 mln USD (199,3 mln zł), a na ich realizację Amerykanie będą mieli czas do drugiej połowy lutego 2015. Zlecenie DO USA wynika prawdopodobnie z faktu, że kontrakt jest realizowany jako FMS, a więc instytucja ta jest jedynie pośrednikiem irackiego rządu, a nie finansuje kontrakt.

Choć zleceniodawca tego nie precyzuje, głównym zadaniem GDLS będzie najprawdopodobniej remont i naprawa czołgów uszkodzonych lub zużytych w wyniku walk toczonych z bojownikami Państwa Islamskiego (dawnego Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie, ISIS). Według danych rządowych, od stycznia do czerwca, irackie wojska lądowe utraciły 28 ze 140 odkupionych od USA w 2008 Abramsów. Wartość ta zapewne jest jeszcze większa, m.in. za sprawą zniszczenia irackiej kolumny zmechanizowanej na terenie zachodniej prowincji al-Anbar (Iracka kolumna zmechanizowana zniszczona, 2014-07-14).

Biorąc pod uwagę koszty napraw, można przyjąć, że zlecenie dotyczy przywrócenia sprawności przynajmniej kilku z nich, a także wyremontowanie lub likwidację mniejszych usterek w części pozostałych wozów. W polskich warunkach wspomniana suma wystarczyła by na przeprowadzenie remontów głównych zaledwie 65-70 czołgów rodziny T-72/PT-91.

Irackie Abramsy sa uszkadzane w czasie walk głównie przez ładunki wybuchowe, które islamiści podkładają, podchodząc bezpośrednio pod Abramsy. Nie byłoby to możliwe, gdyby pojazdy otrzymywały odpowiednie wsparcie piechoty, szczególnie podczas walk w terenie zurbanizowanym. Co najmniej kilkanaście Abramsów utracono też w wyniku użycia granatników ppanc. Czołgi pozbawione są bowiem wkładek ze zubożonego uranu, które chroniłyby je przed ostrzałem z tego typu uzbrojenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.