Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ISIL przejęła irackiego Abramsa

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 07 lipca 2014

W Internecie pojawiły się zdjęcia sunnickich bojowników na tle zdobytego irackiego czołgu M1A1-SA Abrams.

Nie wiadomo, czy przyczyną przewrócenia się irackiego M1A1-SA Abrams było trafienie pociskiem, wybuch miny, czy błąd kierowcy. Załoga pojazdu uciekła, najprawdopodobniej w obawie przed zbliżającymi się bojownika ISIL, pozostawiając elementy wyposażenia indywidualnego (chcąc wmieszać się w lokalną ludność) oraz uzbrojenie i paliwo, przewożone w czołgu

W ostatnich dniach na portalach społecznościowych pojawiły się zdjęcia bojowników organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) na tle irackiego czołgu podstawowego Abrams. Opisy pod zdjęciami informują, że załoga czołgu opuściła pojazd w obawie przed nadchodzącymi ekstremistami, pozwalając im na wyniesienie z wozu całego uzbrojenia oraz spuszczenie paliwa.

Praktycznie od początku czerwcowej ofensywy ISIL na północy Iraku (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11), siły zbrojne tego państwa informują o kolejnych utraconych lub co najmniej uszkodzonych Abramsach. Czołgi te, pozbawione opancerzenia z wkładkami ze zubożonego uranu oraz odpowiedniej ochrony ze strony piechoty, stają się łatwym celem bojowników, uzbrojonych w ręczne granatniki ppanc. oraz ładunki wybuchowe (Irakijczykom skończyły się Hellfire, 2014-06-23). Od stycznia do czerwca br., Bagdad miał utracić co najmniej 28 czołgów M1A1-SA, spośród 140, odkupionych od USA w 2008 (Ostatnie Abramsy dla Iraku, 2012-09-03).

W wyniku postępów na północy Iraku, gdzie stosunkowo nielicznym ekstremistom (Mosul miało zająć zaledwie 800 bojowników) udało się wyprzeć zdecydowanie większe, szacowane na około 30 tys. ludzi, siły irackie, ISIL weszła w posiadanie ogromnych ilości uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, pochodzącego z zapasów magazynowych sił zbrojnych Iraku. Poza uzbrojeniem w ręce ISIL dostały się tysiące irackich żołnierzy

W ręce islamistów dostały się też samochody terenowe i ciężarowe / Zdjęcia: Uskowi on Iran

W ręce islamistów dostały się nie tylko elementy wyposażenia osobistego żołnierzy, ale też cięższy sprzęt m.in. samochody terenowe i ciężarowe. Wyposażenie zdobyte na irackiej armii jest przerzucane do sąsiedniej Syrii, gdzie bojownicy ISIL, obok bardziej umiarkowanych rebeliantów, walczą w ponad 3-letniej wojnie domowej w siłami rządowymi (Syryjczycy zbombardowali pozycje ISIL w Iraku, 2014-06-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.