Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa kolumbijskiego Black Hawka

Lotnictwo wojskowe, 12 maja 2015

Z przyczyn technicznych w Kolumbii rozbił się śmigłowiec Black Hawk. 4 osoby znajdujące się na jego pokładzie zginęły, a 2 są ciężko ranne.

Wojska lotnicze i lądowe Kolumbii eksploatują ponad 80 śmigłowców rodziny UH-60 Black Hawk

Śmigłowiec wielozadaniowy UH-60L Black Hawk armii kolumbijskiej (Kolumbijskie S-70i z HTAWS, 2013-10-18) wykonywał 10 maja po południu lot zaopatrzeniowy dla żołnierzy Brigada Movil No 2. Na jego pokładzie znajdowało się 6 żołnierzy. Z przyczyn technicznych ok. 14:40 czasu lokalnego doszło do katastrofy. Śmigłowiec rozbił się 21 km od miasta Uribe w stanie Meta.

W katastrofie zginęło 4 żołnierzy, a 2 zostało ciężko rannych. Zginęli kpt. Fabián Villamarín Santamaría, st. kpr. Cristián Torres Rodríguez oraz szer. Jaime Romero Peña i. Freddy Díaz García. Ranni to por. Alexander Carreño Morales i st. kpr. Diego Montaña Fandiño. Przetransportowano ich do Villavicencio Military Hospital.

Śmigłowiec brał udział w operacji przeciwko grupom przestępczym organizującym nielegalne kopalnie (m.in. złota, wolframu i kobaltu) na terenie Amazonii. Uczestniczy w niej ponad 600 żołnierzy. Operacja jest odpowiedzią na ataki na siły porządkowe. Niedawno w wybuchu miny przeciwpiechotnej ciężko ranny został jeden z żołnierzy. Kopalnie przynoszą grupom przestępczym dochody na poziomie 10 mln USD miesięcznie.

Rozbity śmigłowiec to Sikorsky UH-60L Black Hawk nr rej. EJC-2148. Należał do Brigada Movil No. 2 Division de Aviacion Asalto Aereo (2. Brygady Mobilnej Oddziału Lotniczego Piechoty Powietrznej, DAVAA).

To już drugi w tym roku wypadek Black Hawka w Kolumbii. 26 lutego w rejonie Antoquia rozbił się UH-60L Ejercito Nacional (Gwardii Narodowej). Nikt wówczas nie zginął.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra