Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolumbijskie S-70i z HTAWS

Lotnictwo wojskowe, 18 października 2013

Wojska lądowe Kolumbii wprowadziły do służby pierwsze śmigłowce S-70i wyposażone w HTAWS.

Para kolumbijskich S-70i, standardowo wyposażonych w HTAWS / Zdjęcie: Sikorsky

Z dużym opóźnieniem koncern Sikorsky Aircraft opublikował informację na temat dostarczenia wojskom lądowym Kolumbii 2 kolejnych śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk. W odróżnieniu od poprzednich, także przekazanych w br. (Pięć S-70i w Kolumbii , 2013-03-22), zostały one wyposażone w HTAWS (Helicopter Terrain Awareness and Warning System – śmigłowcowy układ ostrzegawczy i ostrzegający o bliskości ziemi).

Wiropłaty zostały odebrane przez kolumbijskich żołnierzy 13 sierpnia, w zakładach w West Palm Beach na Florydzie. Następnie, po kilkunastu dniach samodzielnie przeleciały do bazy w Tolemaida, przebywając dystans ok. 5560 km. Na miejscu wylądowały 29 sierpnia, po ok. 30 h lotu.

Kolumbia jest pierwszym krajem, który wprowadził do służby S-70i z HTAWS jako standardowym elementem wyposażenia. Układ ten został opracowany przez Sikorsky’ego we współpracy z Sandel Avionics.

HTAWS obejmuje wskaźnik w kabinie załogi, przystosowany do działania w pełnym słońcu, jak i wykonywania lotów w okularowych wzmacniaczach obrazu (NVG), zabudowany na tablicy przyrządów S-70i. HTAWS jest sprzęgnięty z pokładowym systemem GPS/INS, mapami cyfrowymi, radiowysokościomierzem, wskaźnikiem kursu i komputerem danych aerodynamicznych. Dzięki temu pokazuje on załodze na mapie dokładną pozycję wraz z rzeźbą terenu i położeniem dróg, przeszkód i linii wysokiego napięcia, o których ostrzega przy pomocy komunikatów głosowych.

Układ może działać w 4 trybach – lot normalny, lot na małej wysokości, lot taktyczny i pokazywanie tylko przeszkód. Ostatni w wymienionych używany jest podczas nocnych lotów profilowych, w celu zmniejszenia liczby fałszywych alarmów nadawanych przez HTAWS.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.