Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolumbijskie S-70i z HTAWS

Lotnictwo wojskowe, 18 października 2013

Wojska lądowe Kolumbii wprowadziły do służby pierwsze śmigłowce S-70i wyposażone w HTAWS.

Para kolumbijskich S-70i, standardowo wyposażonych w HTAWS / Zdjęcie: Sikorsky

Z dużym opóźnieniem koncern Sikorsky Aircraft opublikował informację na temat dostarczenia wojskom lądowym Kolumbii 2 kolejnych śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk. W odróżnieniu od poprzednich, także przekazanych w br. (Pięć S-70i w Kolumbii , 2013-03-22), zostały one wyposażone w HTAWS (Helicopter Terrain Awareness and Warning System – śmigłowcowy układ ostrzegawczy i ostrzegający o bliskości ziemi).

Wiropłaty zostały odebrane przez kolumbijskich żołnierzy 13 sierpnia, w zakładach w West Palm Beach na Florydzie. Następnie, po kilkunastu dniach samodzielnie przeleciały do bazy w Tolemaida, przebywając dystans ok. 5560 km. Na miejscu wylądowały 29 sierpnia, po ok. 30 h lotu.

Kolumbia jest pierwszym krajem, który wprowadził do służby S-70i z HTAWS jako standardowym elementem wyposażenia. Układ ten został opracowany przez Sikorsky’ego we współpracy z Sandel Avionics.

HTAWS obejmuje wskaźnik w kabinie załogi, przystosowany do działania w pełnym słońcu, jak i wykonywania lotów w okularowych wzmacniaczach obrazu (NVG), zabudowany na tablicy przyrządów S-70i. HTAWS jest sprzęgnięty z pokładowym systemem GPS/INS, mapami cyfrowymi, radiowysokościomierzem, wskaźnikiem kursu i komputerem danych aerodynamicznych. Dzięki temu pokazuje on załodze na mapie dokładną pozycję wraz z rzeźbą terenu i położeniem dróg, przeszkód i linii wysokiego napięcia, o których ostrzega przy pomocy komunikatów głosowych.

Układ może działać w 4 trybach – lot normalny, lot na małej wysokości, lot taktyczny i pokazywanie tylko przeszkód. Ostatni w wymienionych używany jest podczas nocnych lotów profilowych, w celu zmniejszenia liczby fałszywych alarmów nadawanych przez HTAWS.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra