Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IMDEX Asia 2015: Mostki nawigacyjne Raytheona

Marynarka wojenna, 22 maja 2015

Raytheon Anschütz zaprezentowało w Singapurze zintegrowany mostek nawigacyjny, Syntacs.

Syntacs może wspierać działań prowadzone przez jednostki policyjne i straż wybrzeża, a także marynarkę wojenną. Urządzenie pozwala na prowadzenie operacji patrolowych, walkę z przemytem kontrabandy, nielegalną imigracją, a także piractwem morskim. Otwarta architektura oprogramowania pozwoli na jego przystosowanie do wymogów każdego klienta. Istnieje też możliwość zintegrowania mostku z pokładowymi systemami kierowania ogniem / Zdjęcie: Michał Jarocki

Dużym zainteresowaniem gości IMDEX Asia cieszył się zintegrowany mostek nawigacyjny, Syntacs (Synapsis Tactical Command Systems), od Raytheon Anschütz. System został już zakupiony przez kilka państw regionu, w tym Malezję i Singapur. Producent liczy, że udział w singapurskich targach pozwoli mu na zawarcie nowych porozumień eksportowych.

Warto przypomnieć, że zintegrowany mostek dowodzenia Raytheona został też już wybrany przez marynarkę wojenną Omanu. Urządzenie zostanie zabudowane na serii nowych pełnomorskich okrętów patrolowych typu Al-Ofouq. Jednostki powstają na terenie ST Marine (Oman odbiera Al-Seeb, 2015-04-08). Przedstawiciel producenta potwierdził w rozmowie z RAPORT-wto, że zakończono już dostawy zestawów nawigacyjnych dla Arabów.

Syntacs pełni funkcję uniwersalnego centrum dowodzenia i kierowania (C2) dla jednostek nawodnych różnych klas. System pracuje w oparciu o dane uzyskane z pokładowych stacji obserwacyjnych, w tym głowic optoelektronicznych, sonarów kadłubowych i holowanych oraz morskich stacji radiolokacyjnych. Urządzenie można też zintegrować z bezzałogowymi statkami latającymi przenoszonymi na pokładzie okrętu.

Dokładny obraz otoczenia przekazywany jest oficerom dowodzącym w czytelnej i łatwo przystępnej formie, na kilku ciekłokrystalicznych wyświetlaczach. Dowódca jednostki dysponuje pełną wiedzą dotyczącą potencjalnego zagrożenia nawigacyjnego, np. raf koralowych lub brył lodu, co pozwala na obranie bezpiecznych i najbardziej efektywnych tras żeglugowych.

Ponadto, otwarta architektura oprogramowania pozwala na zintegrowanie Syntacs z systemem kierowania ogniem. Oficerowie dowodzący będą mogli swobodnie korzystać z pokładowych systemów bojowych za pomocą tego samego, uniwersalnego panelu sterowania. Ponadto, producent oferuje także włączenie urządzenia w sieciocentryczny system pola walki. Pozwoli to na koordynację działań bojowych prowadzonych na poziomie taktycznym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra