Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Triumf Archa w Budapeszcie

Lotnictwo cywilne, 06 lipca 2015

Austriak Hannes Arch wygrał czwarty przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race rozegrany w Budapeszcie.

Tegoroczny wyścig był już szóstym z kolei rozegranym w stolicy Węgier. Budapeszt jest uważany za jedną z najbardziej spektakularnych lokalizacji. piloci rozpoczynają rywalizację przelatując pod słynnym Mostem Łańcuchowym / Zdjęcie: Joerg Mitter, Red Bull Content Pool

W niedzielę Austriak Hannes Arch zwyciężył w rozegranym w Budapeszcie czwartym przystanku Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, pokonując nie tylko lidera klasyfikacji generalnej Paula Bonhomme’a, ale także upał. Dzięki drugiej wygranej z rzędu Arch znajduje się na drugim miejscu w klasyfikacji, mają na koncie 29 punktów (Arch zwyciężył w Rovinj, 2015-06-01).

Na drugim stopniu podium stanął Bonhomme, który wciąż przewodzi w klasyfikacji z 34 punktami. Jego wynik był zaledwie 0,207 s gorszy od zwycięskiego Archa, który pokonał tor nad wodami Dunaju zlokalizowany tuż przed budynkiem węgierskiego parlamentu, w 59,350 s. Trzeci w wyścigu był Czech Martin Sonka.

W sesjach treningowych Arch zmagał się z pewnymi problemami, a podczas sobotnich kwalifikacji zajął dopiero trzecie miejsce. Jednak w pierwszych dwóch rundach eliminacyjnych był po prostu niepokonany i z łatwością awansował do Rundy 14 i Rundy 8. W rundzie finałowej której zmierzył się z Bonhomme’em, Sonką i Petem McLeodem z Kanady, który ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji. Mimo temperatury sięgającej powyżej 30 ºC, Arch zdołał zachować zimną krew i zaliczył najlepszy występ tego tygodnia.

W danej chwili lepiej już być nie może – powiedział Arch, który w 2008 w Budapeszcie zaliczył pierwsze zwycięstwo w karierze i rozpoczął wspinaczkę na szczyt klasyfikacji w tamtym sezonie. – Kluczem do sukcesu jest pełna koncentracja wysiłków w odpowiednim czasie. Nie ma znaczenia, czy dam z siebie wszystko w kwalifikacjach lub sesjach treningowych. Byłem przekonany, że pójdę na całość, kiedy przyjdzie na to czas – dodał Austriak.

Podium wyścigu w Budapeszcie: Paul Bonhomme, zwycięzca Hannes Arch i Martin Sonka / Zdjęcie: Balasz Gardi, Red Bull Content Pool

Reprezentant Węgier Peter Besenyei, mistrz z 2003, wywalczył za sterami nowego samolotu Edge 540 V3 siódme miejsce, czym wzbudził zachwyt kibicujących mu rodaków. Australijczyk Matt Hall przegrał z Sonką w Rundzie 8 i ostatecznie zajął piąte miejsce, choć wcześniej wygrał kwalifikacje i zaliczył najszybsze czasy we wszystkich trzech sesjach treningowych.

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race przenoszą się teraz do Ascot w W. Brytanii, gdzie w dniach 15-16 sierpnia odbędzie się kolejny przystanek serii. W zeszłym roku zwyciężył tam Bonhomme, który i tym razem spróbuje zdeklasować rywali na własnym terenie i tym samym utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki Red Bull Air Race w Budapeszcie: 1. Hannes Arch, 2. Paul Bonhomme, 3. Martin Sonka, 4. Pete McLeod, 5. Matt Hall, 6. Peter Besenyei, 7. Matthias Dolderer, 8. Nigel Lamb, 9. Yoshihide Muroya, 10. Kirby Chambliss, 11. Michael Goulian, 12. Francois Le Vot, 13. Juan Velarde, 14. Nicolas Ivanoff.

Klasyfikacja Generalna Mistrzostw Świata: 1. Bonhomme 34 pkt, 2. Arch 29, 3. Hall 29, 4. Sonka 16, 5. McLeod 14, 6. Lamb 13, 7. Dolderer 13, 8. Goulian 8, 9. Ivanoff 6, 10. Besenyei, 11. Muroya 4, 12. Chambliss 2, 13. Velarde, 14. Le Vot.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.