Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

WB Electronics i Thales opracują Gryfa

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 09 lipca 2015

WB Electronics i Thales podpisały umowę o wspólnym opracowaniu bezzałogowego statku latającego klasy taktycznej (kryptonim Gryf).

Umowę o współpracy sygnowali Lawrence Brown, dyrektor działu bezzałogowców Thales UK i Adam Bartosiewicz, wiceprezes zarządu WB Electronics / Zdjęcie: WB Electronics

WB Electronics i Thales podpisały wczoraj umowę o współpracy w dziedzinie bezzałogowych statków latających. Porozumienie zakłada budowę polskiego bsl klasy taktycznej (kryptonim Gryf) bazującego na doświadczeniach i technologiach Watchkeepera 450. Współpraca zakłada budowę Gryfa w polskich zakładach i zgodnie z wymaganiami MON.

Jak wiadomo, po 3 latach dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia MON podjął decyzję o budowie bsl średniego zasięgu siłami polskiego przemysłu obronnego. Natomiast bezzałogowce klasy taktycznej zostaną pozyskane w ramach umowy międzyrządowej od zagranicznego kontrahenta. Powodem decyzji jest brak możliwości budowy bsl tej klasy w Polsce.

Thales już w przeszłości zgłaszał chęć nawiązania współpracy z polskim przemysłem w celu opracowania uzbrojonej wersji bsl Watchkeeper (Paris Air Show 2015: Uzbrojenie Watchkeepera, 2015-06-17). Zgodnie z porozumieniem zawartym przez WB Electronics i Thalesa technologie krytyczne (np. łącze informacyjne, komputer misji, oprogramowanie, niektóre głowice obserwacyjne, elementy kryptograficzne, integracja z systemami C4ISR) będą opracowane przez polskich inżynierów. Zapewni to całkowitą kontrolę nad oferowanym Siłom Zbrojnym RP systemem, a także kluczami szyfrowania, co pozwoli zabezpieczyć podstawowe interesy kraju.

Taktyczny bsl Gryf zostanie opracowany na bazie Watchkeepera / Zdjęcie: Thales UK

Spółki Thales i WB Electronics podpisały memorandum porozumienia w celu rozpoczęcia bliskiej współpracy i stworzenia warunków, które wesprą polskie inwestycje w bezzałogowe systemy powietrzne i związane z nimi technologie. Oczekujemy, że pozwoli ono na stworzenie trwałego i rentownego partnerstwa podczas opracowywania systemu Watchkeeper przeznaczonego na polski rynek. Mamy w tym wsparcie rządu Wielkiej Brytanii.  […]  Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim przemysłem, aby zagwarantować Polsce pełną niezależność w zakresie korzystania z systemu Watchkeeper – powiedział Victor Chavez, prezes Thales UK.

Podpisane porozumienie z Thalesem stwarza nam niezwykłą szansę na opracowanie polskiego bsl klasy taktycznej. Tworząc technologie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski siłami krajowych producentów działamy zgodnie z racją stanu. Szczególnie, gdy za krytyczne rozwiązania dla funkcjonowania bsl będzie odpowiadała strona polska – powiedział Adam Bartosiewicz, wiceprezes zarządu WB Electronics.

Dzięki finansowaniu z NCBiR na bazie rozwiązań, które znajdujemy w bsl Watchkeeper możemy polskimi siłami, w polskich przedsiębiorstwach i przy użyciu krytycznych technologii opracowanych przez polskich inżynierów zbudować bezzałogowca klasy Gryf, którego będziemy mogli w pełni kontrolować i być może w przyszłości eksportować do innych państw – dodał Adam Bartosiewicz.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.