Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEI 2015: Propozycje Roketsana dla Polski

Przemysł zbrojeniowy, 17 września 2015

Roketsan ujawnił na londyńskich targach nowe propozycje współpracy przemysłowej i wojskowej z Polską.

Roketsan oferuje Polsce koprodukcję pocisków rakietowych Cirit, jak też bezzałogową wieżę z wyrzutniami dla pojazdów gąsienicowych (już wdrożoną) i kołowych (będącą w trakcie opracowania), w tym transporterów opancerzonych Rosomak

Turcy poinformowali RAPORT-wto o propozycji złożonej Mesko koprodukcji 70-mm pocisku rakietowego Cirit (Dziryt) o zasięgu do 8 km naprowadzanego na cel wiązką laserową. Choć jest to element proponowanego uzbrojenia dla śmigłowca bojowego w programie Kruk, to jednak przedstawiciele Roketsana twierdzili, że sama rakieta jest oferowana jako osobna propozycja.

Ponadto chcą zainteresować Polskę bezzałogową, stabilizowaną wieżą dla pojazdów, uzbrojoną w dwie poczwórne wyrzutnie pocisków Cirit (Pierwsza partia pocisków Cirit dla ZEA, 2014-05-06). Są one naprowadzane na cel przy użyciu wysuwanego z pojazdu masztu z stabilizowaną głowicą obserwacyjną i podświetlaczem laserowym (DSEI 2015: Propozycje Roketsana dla Polski, 2015-09-17).

Przedstawiciele tureckiego producenta poinformowali, że po negocjacjach dopuszczono ich propozycję zespołów kierowania rodziny Teber (Topór) do bomb lotniczych: 250-funtowej Mk 81 i 500-funtowej Mk 82. Mają zasięg 2-28 km, CEP 50 poniżej 3 m, mogą razić cele poruszające się z prędkościami do 110 km/s / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

System jest już zintegrowany z wozami gąsienicowymi, co zaprezentowano na targach IDEF w Stambule. Obecnie kończą się prace nad jego osadzeniem na pojazdach kołowych, zlecone przez jednego z bliskowschodnich klientów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić naszą wieżę także na podwoziu transportera opancerzonego Rosomak, poinformowali Turcy.

Roketsan przekazał już do polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej dane dotyczące nowego pocisku rakietowego ziemia-ziemia, oferowanego w ramach priorytetowego programu Homar. Nadal są one traktowane jako zastrzeżone przez stronę turecką, jednak poinformowano, że system ma już za sobą badania kwalifikacyjne, a trzy dni temu przeprowadzono już pierwsze testy wojskowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.