Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turecki program 5-letni

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 27 marca 2012

Ankara ujawniła założenia planu modernizacji technicznej własnych sił zbrojnych. Zakłada on realizowanie ponad 280 programów za równowartość 27,3 mld USD.

Jeden z programów planu - śmigłowiec uderzeniowy T-129 ATAK - w zdecydowany sposób wzmocni potencjał wojsk lądowych, szczególnie pod kątem działań przeciwko kurdyjskim partyzantom. Na zdjęciu zmontowany w Turcji, w zakładach TAI, prototyp śmigłowca o nr P6. Jego oblot odbył się 17 sierpnia ubiegłego roku. Egz. o wcześniejszych numerach powstały lub powstają we Włoszech, budowane przez AgustaWestland / Zdjęcie: TAI

Turecki plan modernizacji obejmuje lata 2012-2016 i zakłada sfinalizowanie etapu rozwojowego oraz początek dostaw kilku kluczowych systemów uzbrojenia, w tym czołgu podstawowego, samolotów bojowych, śmigłowców transportowych i uderzeniowych, satelitów oraz okrętów wojennych podstawowych klas, w tym niszczycieli.

Dla przykładu, w 2015 powinny się rozpocząć dostawy pierwszych, rodzimych czołgów Altay (tworzonych jednak wspólnie z południowokoreańską Hyundai Rotem, na bazie jej K-2 Black Panter; zobacz: Prototyp Altaya na IDEF-2011). W tym samym roku powinien zostać przyjęty do służby pierwszy z 6 OP typu U214. Mimo, że jego konstrukcja pochodzi z Niemiec, udział rodzimych przedsiębiorstw zaplanowano na poziomie aż 80% (zobacz: W czasach światowego kryzysu - w kryzysie bez kryzysu). W 2016 w jego ślady powinien pójść pierwszy z 4 tureckich niszczycieli (określanych też jako fregaty), typu TF-2000 o wyporności ponad 6 tys. t. Plan zakłada także dostawy rodzimych bsl Anka oraz pocisków samosterujących SOM (zobacz: DSEi 2011: Turcja kupuje bsl Anka, Turecki pocisk samosterujący).

Osobny pakiet dotyczy śmigłowców wojskowych, od wielozadaniowych T-70 (wersja Sikorsky S-70i, ale z 67-procentowym udziałem tureckich podzespołów), przez uderzeniowe T-129, rodem z Włoch, z podobnym zaangażowaniem własnego przemysłu, po importowane, ciężkie CH-47F (zobacz: Black Hawk w 67% turecki, Chinooki dla Turcji).

Wśród pozostałych programów na uwagę zasługują m.in. rodzimy satelita rozpoznawczy (powinien rozpocząć służbę w 2016), karabin, turbośmigłowy samolot szkolenia podstawowego TAI Hürkuş, przeciwpancerne pociski kierowane i naprowadzana laserowo odmiana npr Roketsan Cirit kalibru 70 mm.

Tak obszerny zakres zakupów wiąże się z dużymi zamówieniami w zakładach rodzimego przemysłu obronnego. Władze w Ankarze chcą, by dzięki temu awansował on do pierwszej dziesiątki na świecie i osiągnął w 2016 obroty rzędu 8 mld USD, plus dodatkowe 2 mld z eksportu uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.