Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Plany prób LCH

Lotnictwo wojskowe, 21 września 2015

W połowie przyszłego roku mają odbyć się próby uzbrojenia śmigłowca LCH.

Trzeci prototyp LCH podczas zakończonych niedawno prób w wysokogórskim klimacie pustynnym / Zdjęcie: HAL

Koncern Hindustan Aerospace Ltd. ujawnił plany dalszych prób śmigłowca Light Combat Helicopter (LCH). Tym razem dotyczyć będą uzbrojenia przenoszonego przez wiropłat. Według założeń indyjskich wojskowych, LCH ma wykonywać zadania obrony powietrznej, zwalczania wozów bojowych przeciwnika, rozpoznawcze i wsparcia misji ratownictwa bojowego. Plany New Delhi zakładają nabycie 179 wiropłatów tego typu.

Testy rozpoczną się w połowie 2016. Weźmie w nich udział czwarty prototyp (TD-4), charakteryzujący się zoptymalizowaną masą startową (mniejszą niż poprzednie śmigłowce), dzięki czemu będzie lepiej przystosowany do prób uzbrojenia. Integralnym uzbrojeniem LCH jest 20-mm działko Nexter M621, zabudowane pod nosową częścią kadłuba. Wiropłat przystosowany jest też do przenoszenia 4 wyrzutni 70-80-mm niekierowanych pocisków rakietowych, kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze MBDA Mistral, przeciwpancernych pocisków kierowanych HeliNa i LAHAT oraz 250-kg bomb klasycznych i kasetowych.

Dotychczas oblatano 3 prototypy LCH. Pierwszy z nich wzbił się w powietrze 29 marca 2010, a drugi 28 czerwca 2011. Na pierwszy lot kolejnego (TD-3) trzeba było czekać aż do 12 listopada 2014. Od początku br. producent prowadzi intensywne badania LCH w różnych warunkach (Tropikalne próby LCH , 2015-06-29). Na początku września zakończono testy w wysokogórskim klimacie pustynnym w bazie Leh. Wziął w nich udział trzeci prototyp śmigłowca (TD-3). Badania realizowali piloci wojsk lotniczych i wojsk lądowych oraz instytucji naukowych i przemysłu.

W trakcie prób sprawdzano osiągi w zawisie i własności pilotażowe LCH przy małej prędkości, na wysokości 3200 m  n. p. m.i większej, w temperaturze 13-27ºC. Ostatnim etapem prób były starty i lądowania LCH z wysuniętych baz w górach, znajdujących się na wysokości 4145-4815 m n. p. m. Ich ukoronowanie stanowiły loty z bazy zlokalizowanej na lodowcu Siachen, leżącym w paśmie Karakorum, na granicy Pakistanu i Indii w Kaszmirze. Jak podaje relacja HAL, odbywały się one z racjonalną masą uzbrojenia i paliwa.

Lodowiec Siachen spływa z wysokości 5753 m n. p. m.do 3620 m n. p. m. Obszar w jego otoczeniu jest tak gęsto pokryty lodowcami, że nazywany jest Trzecim Biegunem. Latem temperatura powietrza sięga tam nawet 45ºC. Rejon lodowca Siachen jest miejscem walk między Pakistanem a Indiami. Od 1984 obydwa kraje utrzymują tam oddziały wojskowe, na terenie położonym ponad 6000 m n. p. m.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.